Evet merakla beklenen Hyundai Tucson test sürüşüne bugün itibarıyla başladık.

Test otomobilimiz 1.6 T-GDI motorlu, DCT şanzımana sahip 4x4 versiyon. Kısacası en donanımlı ve gösterişli modeli.

Henüz çok kısa kullandım ama ilk izlenimler şöyle: Görüş açıları çok iyi, dokunmatik ekranın kullanımı kolay, geri görüş kamerası başarılı. Kabindeki plastiklerin kalitesi üst düzey değil gibi, özellikle de ön konsolun üst kısmından daha yumuşak olmasını bekleyebilirsiniz. Klima ve havalandırma sistemi son derece başarılı çalışıyor, şerit takip sistemi donanıma eklenmiş ve kör nokta uyarısının sadece görsel değil işitsel uyarı vermesi de güzel bir detay.

100 km/s üzerinde biraz yol gürültüsü alıyor ama çok rahatsız edici değil. Ortalama tüketim 8.2 lt/100 km. Çoğunluk trafikli otoban ve akıcı şehir içi yollarıydı.

Detaylı sürüş günce kapsamında burada olacak.
Merakla beklenen günce. 2016 opel astra dizel otomatik test sürüşü güncesi'nde n sonra beklentiler iyice arttı.
Is cikis trafiginde karsiya (Asya'dan Avrupa tarafina ) gecmek durumunda oldugum icin yol bilgisayarini sifirladim degeri gorebilmek adina. Cok yogun bi trafik yoktu yaklasik 30 dakikada gectim. Ortalama tuketim 8.5 lt/100 km yi gecmedi. Start stop olsa biraz daha inerdi ama fena degil bence.
Tuscon ile ikinci gün.
Geniş kabin dün otomobile binen dört kişilik grubun tüm yükünü, ensturmanlar dahil çok rahat bir şekilde aldı. Bagaj o kadar genişki yerleştirmeye bile gerek duymadık, rasgele tüm gitarları davulları koyduk.

Bu kadar yüke rağmen performans düşmedi, 1.6 turbo son derece iyi bir iş çıkartıyor. İlk hareketi verirken biraz isteksiz ama sonrasında soluksuz bir performansı var. Devir arttıkça motorun sesi biraz daha fazla duyuluyor kabinden, ayrıca çok karakterli bir ses olduğunu da söyleyemem. Ama Tuscon'dan böyle bir şey de beklemiyorum açıkçası. Şehir içi kullanımda motorun sessizliği keyif veriyor bunu da söylemek gerek tabii.

Direksiyon ağırlığı iyi ayarlanmış, ne çok hafif ne çok ağır gayet makul. Tepkileri için aynı şeyi söyleyemem ama bence yeteri kadar geri bildirimi var, ağırlığın stabil olması güzel.

Süspansiyon sistemi iyi çalışıyor. Bozuk zeminlerde çok sarsıntı hissedilmiyor. Henüz performanslı kullanmadım, bunu da ayrıca deneyince yazacağım.

Anahtarsız çalıştırma sistemi olması güzel. Ayrıca sağ kapıya yaklaştığınızda sadece sağ kapıyı açıyor, diğerlerini değil. Bluetooth'dan Youtube ve Spotify'dan müzek dinleyebiliyorsunuz, güzel detay. Navigasyon haritası 3 boyutlu ve gerçekten çok güzel grafiklere sahip.

Kabindeki malzeme kalitesine takıldım. 3 farklı plastik kullanılmış: Torpido gibi altta kalan seviyelerde yumuşak plastik varken orta konsolun elle tutulur yüzeyinde çok sert, gösterge panelinin etrafındaysa sert plastik kullanılmış. Keşke bu kadar çeşitlilik yerine biraz daha sık olarak yumuşak plastikleri görebilsek. Ya da tam tersi de olurmuş; orta konsolda yumuşak altlarda daha sert gibi.

Az kalsın unutuyodum: Koltuklar çok geniş ve rahat.

Şimdilik bu kadar yarın yine farklı detaylarla burada olacak test güncemiz :)
merak etmek bir yana sırf görüntülemek istediğim hyundai aracının güncesi... şunun bir videolarını falan çeksek :)
sürüş dinamikleriyle ilgili detaylı bilgileri merakla beklediğimiz günce.
Başlıyorum.

Öncelikle belirtmek istiyorumki Hyundai Tucson ile insanların aklında bir soru oluştu? Tuscon mu tucson mu tuson mu tuskan mı ne ulan bu? Doğrusu tucson okey. Tuson diye okuyoruz okey.

Bilindiği üzere hatta herkesin bildiği üzere tucson çok büyük reklamlar yapılarak geldi. PR çalışması kuvvetli bir otomobil oldu.

Bir kere araç mükemmel yürüyor. 4 çekerin etkisi mutlaka var bu yürüme konusunda. Baya baya iyi yürüyor yani. Burada mutlu ediyor insanı. Aşırı derecede ediyor hem de. Görüş açıları mükemmel denecek kadar mükemmel. C sütununu asla hissetmiyorsunuz. Ve bu yönü benim gözümde zaten 1 gol 2 gol değil direkt hat-trick. 3-0 önde resmen. Koltugu alçak pozisyona dahi alsanız rahatsızlık vermiyor.

Sürücü tarafı elektrikli koltuk yolcu tarafı değil. Konsolun üzerindeki plastik vasat seviyede. Tuşlar kullanışlı km göstergesi anlaşılır ve sade. Sıkıntı yok evet. Genel olarak sürüş ayarlarını ve multimedya bağlantılarını vites park konumunda olmadığı sürece yapmıyor. Yanımdaki bağlanacak ulan mavidiş ile multimedyaya.

Şerit takip sistemi bazen algılamıyor ama algıladığı zaman direksiyonu tutsanız dahi kendisi müdahale ediyor. Şimdi bunu denemek için ilk başlarda şeridi okuyunca elimi direksiyondan bırakıp şeride nasıl soktuğunu görmek için devam ettiğimiz için elim direksiyonda iken müdahale ettiğini anlamamıştım. Oooo ne güzel sokuyo şeride falan sesleri yükseliyor o sıra evet. Bir süre sonra artık uyarıyor direksiyonu tut diye, tutuyorsunuz ama o da sizi tutuyor. Hesap ödetmeyen cefakat arkadaş gibi tutuyor kolunuzdan. Hamle falan yapıyor. Bırak ulan artık bırak diye şerit takip sistemini kapatıyorsunuz. Bu rahatsız edicilikte başka seçeneğiniz yok.

Araba güzel yürüyo evet ama gaz pedalında çok denecek kadar gecikme var. Baya bi bekledikten sonra ilerliyor. Çok kısa sayılabilecek bir rollde apaçi bmw'si yiyebiliyorsunuz. Uzun solukta ne yapar göremedik.

Fren pedalı tutarsızlıklar silsilesi. Anlamsız bir kavrama şeysi var. Bazen çok yukarda zınk diye durduruyor bazen belli bir dozaj veriyor size. Bazen hiçbirini yapmıyor. Frenin tek derdi tutmak ve zınklatmak yani. Sıkışık trafikte uysal kullanabileceginiz bir araba değil. Gaza basmazsanız titreme falan yapıyor.

Yalıtım konusunu hyundai çözmüş. Alt devirlerde değil ses duymak, stop etti falan sanabiliyorsunuz. Test aracında 19luk jantlar olduğu için konfor açısından pek olumlu bir şey söyleyemeyeceğim. Nitekim bozuk paranın üzerinden geçseniz içeride hissediliyor. Süspansiyon orta sertlikte, üzerine düşeni yapıyor ama lastik yanağı tekrar alıyor her şeyi. Esp kapatma tuşu çok bir işe yaramıyor. Sport modda dahi arabayı koparmaya çalıştığınızda müdahale ediyor. Tabii müdahale edene kadar çok büyük çabalar harcamanız gerekiyor ki araba yeri iyi tutuyor.

Yerden yüksek bir araba olmasına rağmen virajlarda alıp sizi karyola misali yatırmıyor. Hatta hiç yatırmıyor denecek kadar bir viraj performansı var. Yani yerden bu kadar yüksek bir araçta güzel bir ayrıntı bu.

Bu tarz araçlarda diz baş kıç mesafesine zaten hiç gelmiyorum. Her şey olması gerektiği kadar iyi bu konuda. Fakat arka kol dayama yetersiz. Çok kısa yapılmış ve kolunuzu falan koyamıyorsunuz. Dirseğinizi bagaja doğru götürmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak tucson iyi bir araba fakat çok büyütülecek yanları yok diyebiliriz. Yani sadece ideal.. Kötü bir araba denilemez diyen taş olur. Güce hükmetme konusu bir yerde doğru. Cidden güçlü ama bir süre sonra güç size hükmedebiliyor.
Otomobil ciddi şekilde sessiz bir yapıda, bu bence Tucson'un en büyük artılarından. Bu sınıfta çok benzinli model göremiyoruz bu yüzden avantajlı olduğu söylenebilir.

Sürüş konusunda da iyi durumda olduğu söylenebilir. Standart şehir içi sürüşlerinde sessizliği ve dediğim gibi iyi çalışan süspansiyonuyla konfor konusunda bekleneni veriyor. Amortisörler küçük darbeleri oldukça iyi emiyor, kot farklılıkları ya da ardarda gelen çukurlar gibi zemin özelliklerinde biraz tökezlemeye başlıyor. Bu gibi durumlarda amortisörler gelen darbelerler fazlasıyla meşgul oldukları için zaman zaman otomobili sert ayarlanmış gibi hissettiriyorlar, yani o şehir içi sürüşlerdeki dingin yapı biraz olsun sekteye uğruyor ve darbeler hissedilmeye başlıyor.
Bunda tabi test otomobilinin 19 inçlik jantlarının etkisi büyük, belki biraz daha küçük jantlarla bunun önüne geçilebilir.

Ama bu sertimsi süspansiyon yapısı virajlarda kendini gösteriyor. Tucson viraj dönmeyi seven bir SUV, tempolu sürüşlerde size ayak uydurabiliyor ve sakin yapısını bozmuyor. Gövde hareketi yüksek yapılı bir araçtan beklenmeyecek kadar az, bu sürücüye güven veren bir yapıda.

Tutunma limitleri hayli yeterli, ön taraf çok zorlamadığınız sürece kaymak istemiyor, ama siz isterseniz bu isteğinizi de geri çevirmiyor. Yani Tuscon ile viraja girerken önü olabildiğince yumuşak ve istikrarlı direksiyon hareketleriyle kontrol altına alırsanız sorun yaşamazsınız. Sert direksiyon hareketi ya da ani yön değişikliklerine ön aks hemen cevap veremiyor ve bu önden kaymayı başlatıyor. Önden kayma başlayınca dört çeker sistemi de işe dahil olup gücün büyük kısmını arka aksa yönlendiriyor. Bu sürücünün işine biraz müdahele eder gibi görünse de çizgiyi daraltmak adına işe yarayan bir şey.

Bu tip istekli sürüşlerde viraj içinde ayarlanabilirlik konusunda iyi değil ama. Gaz tepkisindeki gecikme can sıkıcı olabilir, bastığınız anda çok tepki yokken sonrasında bir anda patlama gibi gelen güç nedeniyle gaz pedalı kullanımı konusunda dikkatli davranmalısınız. Dikkatli ve sabırlı sanırım doğru tabirler olacaktır.

Dikkat çeken bir diğer konu Tucson'un viraj içlerindeki tümseklerden çok da etkilenmemesi. Bu önemli bir detay çünkü rakiplerinin en çok sıkıntı çektiği şeylerden biri bu. Viraj içinde zemindeki bozukluklara son derece olgun tepkiler veriyor ve izinden çıkmıyor, zıplayıp tutuşu kaybetmiyor. Tümsek geliyor, Tucson kararlı şekilde göğsünü gere gere üzerinden geçiyor ve 'bıp' sesiyle amortisörler bu darbeyi sönümlüyor. Sarsıntı, izden çıkma, çizgiyi bozma gibi şeyler Tucson'da yok.

Bu yapısıyla orta tempolu sürüşlerde keyif alabileceğinzi bir otomobil Tucson. Performansı oldukça etkili, 177 bg'in hakkını veriyor. Şanzıman sarsıntısız geçiriyor vitesleri ama ilk kalkışlarda kavraması biraz tutarsız. Gaz 1500 d/dak'ya kadar çok almıyor, ardından 255 Nm'lik tork bir anda gelince anlık hızlanmalarla karşılaşabiliyorsunuz. Yokuş aşağı inerken vites düşürmesi güvenlik anlamında olumlu. Manuel kullanımlarda da hızlı tepki gösteriyor, çok gerekli olmayan 'Sport' modunda kick down'da hızlı vites düşürüyor.

Genel olarak motorla şanzıman uyumlu. Dört günlük kullanımda 'şunu yapmsaydı iyi olurdu' diyebileceğim bir şeyler karşılaşmadım. Bu arada dünkü seri kullanımlardan ve birçok farklı kişinin direksiyona geçmesinin ardından tüketim 11.4 lt/100 km olarak görünüyor.

Tucson genel yapısı itibarıyla iyi denebilecek bir otomobil. Malzeme kalitesi dışında bence çok eleştirilebilecek noktası yok ama öyle 'wooow' efekti de oluşturmuyor.

Eski ix35'i düşündüğünüzde büyük bir adım olarak değerlendirilebilir...
Az önce dar bir sokakta sağımda bir yaya solumda da çok yakından geçen bir otomobil varken, çarpışma uyarı sistemi otomatikman fren yaptı ve otomobili durdurdu. Ama işin ilginci ben o aradan durmadan geçiyordum, yani bir sıkıntı yoktu ama durduk işte :)

Böylece sistemi de istemeden de olsa test etmiş oldum.
Dün bol miktarda mıncıklama fırsatı bulduğum "SUV"dir kendileri. Test aracımız her zamanki gibi gırtlak olarak tabir ettiğimiz cinstendi. Arka koltuk ısıtmasından navigasyona, cam tavandan xenon farlara kadar..

İlk intiba olarak tatlı sert ayarlanan süspansiyonlar İstanbul şartlarında gayet iyi işler çıkarıyordu. Gerçi 'sert' dememde 19" lik devasa jantların payı da büyüktür fakat yine de ben arabayı bu jantlar ile alırdım.

Motor gerek tüketim gerek çekiş gerek ses olarak son derece tatmin ediciydi. İş çıkışı saatinde ağır trafik şartlarında 9.8 litre ortalama tüketimle Ataşehir'den Maslak'a gidebildik. Bu cüssedeki 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli bir 4*4(!) için şaşırtıcı derecede iyi bir tüketimdi.

Sıkışık trafikte arabayı sarsmadan kullanmak çok zor. Gerek fren gerekse gaz pedalı hissiyatını pek beğenmedim. Gaza "dokunulduğu" takdirde araba 1500 devire kadar devir yükseltiyor ve bekliyor biraz daha basarsanız da bir anda fırlıyor. Fren pedalıysa çok yukarda kavrıyor ve küçük müdahalenize fazla tepki veriyor.

Kısa farlar xenon olmasından ötürü gayet iyiyken uzun farlar halojen, tepkisiz ve başarısız.

Malzeme kalitesi konusunda kapı üstleri ve konsolun bir kısmı yeterli düzeydeyken konsolun geri kalanı bariz bir şekilde segment standartları dışında. Ayrıca torpidonun içi kadifemsi halı kaplı değildi. Burdan kıstıkları halıyı yalıtımda kullanmış olacaklar ki arabada kütüphane havası hakimdi. Trim sesi 13 binde bir test arabası olmasına karşın hiç yoktu.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar sonrasında buraları tekrar yeşillendirmeyi planlıyorum.

Sağlıcakla kalın
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri