Honda Nsx'in 2016 yılında üretilecek olan versiyonudur.
Fiyat olarak yaklaşık 500.000 tl olacak, bu yüzden kendisine 'supersport' diyebiliriz.

Kendisine rakip olarak gösterdiği otomobiller; Audi R8, porsche 911 ve Bmw İ8.
Fiyatı şimdi daha iyi anlamak mümkün, eski nsx gibi değil yeni bir oluşum olarak bakmak gerek.

Çift turboya sahip bir hybrid sisteme sahip olacak olan otomobil yaklaşık 550 beygir güce sahip olacakmış. Motor orta kısımda yer alacak ve V6 olacakmış.

Hadi hayırlısı.
Honda'nın en pahalı otomobillerinden biri olacak olan model.

Bu segmentte bir otomobil üretmiyorlardı açığı güzel kapatacak belki ama sürüş dinamiklerini bilmeden çok net bir şey söylemek zor.

Yakıt tüketimi de önemli, bmw i8'e ülkemizde çok talep olduğu düşünülürse rakip olabilirse pazardan pay alacaktır.
Gerçekten hasta biri çıkıp almazsa Türkiye'de kolay kolay göremeyeceğimizi düşündüğüm Honda modeli.
"Marka bazında" 500.000 civarına daha prestijli alternatifler varken işi çok zor.
nisan ayı içerisinde üretimine başlanacak olan yeni honda nsx.
amerikan pazarında ise acura nsx ismiyle satılacak olan model.
130.000 pound'a satılan, mühendislik detaylarına bakınca hiç bir anlamı olmadığı anlaşılan sözde spor otomobil. Resmen honda nsx'in adını kullanarak satmayı planlamışlar, bunun başka açıklaması olamaz. 1.7 ton ağırlık çok evet, 573 beygir oldukça tatmin edici ona da tamam. Ama detaylara inince anlıyorsun ki Honda'nın amacı çok başka.
Konseptinde V10 olan otomobil.Ah ulan!
Geçtiğimiz hafta Fernando Alonso'nun Portekiz'in Estoril Pisti'nde denediği hibrit süper spor otomobil. Önde iki, arkada bir, toplam üç elektrik motoru, arkada çift turbo 3.5 lt, V6 motorlar toplam 581 bg güç üretiyor.
fernando alonso'nun limitleri zorladığı canavardır. honda da bunu üzerine bir basın bülteni paylaşmış:

--- spoiler ---
honda’nın marysville-ohio’da bulunan performance manufacturing centre (pmc)’da üretilen yeni honda nsx, mclaren-honda formula 1 takımının yıldızı fernando alonso tarafından portekiz’deki estoril pisti’nde test edildi. teslimatına sonbaharda başlanacak olan 3,5 litrelik v6 silindirli çift turbo ve üç elektromotorlu hibrid sisteme sahip nsx’i kullanan dünya şampiyonu pilot alonso şöyle değerlendirdi: “sürüş hissi ve performans açısından kıyaslayacak olursam en çok fren performansından etkilendim. bence nsx’in verdiği sürüş hissi, bizim formula 1’de hissettiğimizden çok da farklı değil. formula 1 aracıyla kıyasladığımda biraz daha yumuşak ve biraz daha keyifli bir sürüş hissi veriyor. diğer taraftan yarış atmosferinin vermiş olduğu sertlik de var tabi. sanat eserinin zarafeti ile teknik çizimin kesinliğine benzetilebilir.”

formula 1 efsanesi ayrton senna ile olan bağ göz önüne alındığında estoril pisti honda için son derece duygusal bir mekan. ayrton senna ilk grand prix zaferini 1985 yılında bu pistte kazanmıştı. honda, şampiyon pilotu birkaç sene sonra, 1980’lerin sonlarında, yeni honda nsx’in geliştirilmesi sürecine dahil etmişti. pist aynı zaman ister dört tekerlekli olsun isterse de iki tekerlekli, diğer honda yarış pilotları için de zaferlerle dolu anıları barındırıyor.

honda’nın yeni hibrid spor otomobili gücünü uzunlamasına konumlandırılan çift turbo ile beslenen v6 silindirli dohc motordan alıyor. bu güç, dokuz oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman tarafından tekerleklere iletiliyor. ayrıca motor ile şanzıman arasına hızlanma, fren ve vites değişimlerinde performansı arttıran bir elektromotor entegre edildi. bunlara ilave olarak ön aksta birbirinden bağımsız çalışan ve anlık olarak yüksek tork üreten iki adet yüksek performanslı elektromotor bulunuyor. sistem toplam 581 hp güç üretiyor.
--- spoiler ---
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri