Öncelikle (bkz: ucpedal)'a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Sanıyorum seninle iletişime geçtik veya arkadaşlardan birinizle, hehe :)

Daha önce sizlerle Ranger fiyat ve donanım listesini incelemiştik (bkz: Ford Ranger). Sıra geldi hedeflenen motor ve donanımlı aracın (XLT A/T) lansmanına ve off-road deneyimine. Hedeflenen diyorum çünkü Premium olarak adlandırılan WildTrak seçeneği maalesef bizim için gösterime sunulmadı ve basın lansmanında bu modelin daha ağır basacağı dile getirildi. Ayrıca geçen yıl yaşanan stok sorununun olmayacağı söylendi.

XLT modelinde fiyat donanım başlığında aktardığımız gibi hem 4×4 hemde otomatik vites seçeneği mevcut. Otomatik vites için istenen 2.000 TL’lik fark gerçekten çok iyi bir değer. Bu fiyat farkının sadece otomatik vites olmadığını da yukardaki link ile kontrol edebilirsiniz. Şahsi görüşüm, aldın mı 4×4 ve otomatik olacak bunun için 99 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bu kadar zengin bir donanıma sahip olan XLT’nin hala can alıcı eksiği var; hava yastıkları. Sınıfında EuroNcap‘tan 5 yıldız alan ilk ve tek model olan Ranger‘ın Türkiye piyasasına önemli bir eksiklik ile devam ediyor olması düşünülesi bir durum. Belli ki fiyat kısma politikasında es geçilmiş bir detay olmuş. Bu önemli donanım için Wildtrak modeli seçilmesi gerekiyor.

Ford Otosan pazarlama, satış ve satış sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk‘ün ön görüsü bu yıl Türkiye’de sınıfında en çok satan üçüncü ve gelecek yıl ise birinci model olmak. Bu hedefin gerçekleşmesi için güvendikleri noktalar ise şunlar; Güvenlik, Teknolojik Donanımlar, Dayanıklılık, Verimli Motorlar, Kalite ve Cesur Tasarım. Bunun yanında geniş aksesuar seçenekleri bu hedefin gerçekleşmesine önemli katkı sağlayacağı düşünülmüş.

Makyajsız Ranger’da en çok şikayet alan bir çok donanım artık standart olmuş örneğin bunlardan biri kilitli bagaj kapağı. Bununla birlikte sürgülü kapak tüm lansman araçlarında mevcuttu. Ayrıca 18” jant, çeşitli bagaj kapakları, tavan taşıma kiti, şnorkel, tavan sis varı (çift sıra led bar) ve kaput rüzgarlığı bu aksesuarların birkaçı.

TFT çift ekranlı gösterge paneli gerçekten çok yakışmış, detaylı inceleme fırsatı henüz bulamadım malum arabayı denemeyle vakit geçirdim genel olarak. Ama ekranı beğendiğimi söyleyebilirim özellikle tepki süresi Mondeo ekranı gibi çok iyi. Focus gibi yavaş değil. Jant seçeneği XLT ile 17” ama tasarım olarak vasat. Bu sebeple 18” opsiyonu düşünülebilir. Otomatik vites ile standart gelen 8” dokunmatik ekran SYNC 2 ile birlikte geri görüş kamerasına sahip. Navigasyon sistemi ise opsiyon olarak sunuluyor. Dokunmatik ekranın olmazsa olmazı olan geri görüş kamerasının direkt ekran ile gelmesi çok iyi olmuş darısı bineklerin başına. Bu donanım sadece park etmek için değil römork’a yanaşmak için de önemli bir detay.

OFF-ROAD için ısınma yeri ve özel parkur hazırlanmıştı. Çok keyif aldım. Biraz kısa sürdü ve serbest bırakılmadık ama çok eğitici oldu diyebilirim. Off-road özelliklerini ve detaylı deneyimlerimi test başlığında dile getireceğim.

VİDEO

youtu.be/frbbsFtFMaY

Fazlası
tümünü gör
ilgili galeri