Araç henüz resmi olarak satışa başlamadı ancak araçla alakalı edindiğim bilgileri ve kısa bir inceleme sonrası Sedan modele göre gördüğüm farklılıkları aktarmak istiyorum;

- İlk olarak yakın bir zamanda satışa sunulacak Egea Hatchback'lerde sunulacak motor seçenekleri 1.4 LT Fire 95hp, 1.4 T-Jet 120hp, 1.3 Multijet 95hp ve 1.6 Multijet 120hp olacak ve Sedanda sunulan 1.6 Litre E-Torq Otomatik şanzıman Eylül 2016, 1.6 Multijet 120hp'de sunulacak DCT şanzıman ise Ekim 2016'da satışa sunulacak. Ayrıca 1.4 Tjet motor sadece Lounge Plus donanımda tercih edilebilecek, 1.6 120hp dizel versiyon da Urban Plus ve Lounge Plus'da tercih edilebiliyor olacak.

- Easy Plus adı verilen giriş donanımında 6 hava yastığı, krom ön ızgara,eşya gözlü ön kolçak, usb/aux gibi donanımlar standart sunulurken Egea adına yenilik getiren Aktif güvenlik sistemi donanımları orta paket olan Urban Plus ile gelecek şöyle'ki easy Plus'a ek olarak Çarpışma Riski uyarı sistemi, Otomatik acil durum freni, Adaptif hız sabitleme sistemi, Hız sabitleyici (frenleme özellikli), Led gündüz farları, otomatik klima gibi donanımlar Urban Plus'da standart olacak.

- Lounge Plus donanımla sunulacak olan yeni 7inç'lik tablet ekran ile Fiat eleştirilerine dikkat ettiğini gösterdi, gerek testlerde olsun gerek bayiiler aracılığıyla alınan geri dönüşlerde multimedya sisteminin ekranının küçük kaldığı eleştirisi sonucunda Lounge donanımda Apple Car Play & Android Auto uygulamalarını destekleyen, yüksek çözünürlüklü ve kullandığım kadarıyla dokunmatiği oldukça başarılı ancak hız konusunda biraz yavaş kalan güzel bir multimedia sistemi geliyor.

- Yeni getirilen 1.4 Tjet Motorun teknik detayları ise şöyle, Euro 6 normlarına uyumlu, 120hp ve 215nm torka sahip ortalama tüketim olarakta 6.0 litre verisine sahip bir motor. Ayrıca start & stop özelliği de mevcut olacak.

- İç mekanla alakalı olarak ön koltuğu kendime ayarladığımda 1.84 boy ile arkada oldukça rahat boy ve diz mesafesi elde ettim ve gerçekten bu alanda araç oldukça başarılı. Son 1 aydır piyasaya çıkan yeni C hatchback modellerinin çoğuna bindim inceledim gerçekten bu konuda hem şaşırttı hem de beğenimi kazandı. Arka tarafta 3 kişi seyahat edebileceği kadar geniş bir alan mevcut. Saklama gözü Sedan modelde 20litreydi şimdi ise 12 litreye düşmüş. 440 litrelik bagaj hacmiyle C sınıfında en fazla bagaj hacmi sunan model ayrıca.

- Yine iç mekanda Lounge donanımında eskiden Deri-kumaş koltuk kullanılırken ve yine kapı içleri deriyken şimdi bu deri yerine süet kullanılmaya başlanmış, ben deriyi tercih eden biri olarak çok beğendiğimi söyleyemem.

Aracı henüz kullanma fırsatım olmadı ancak tahminimce haftaya 1.4 T-jet Urban Plus'u test etme şansım olacak motor ve sürüşle alakalı detayları da o zaman aktarmaya çalışırım.
tümünü gör
ilgili galeri