Gerçekten premium segmentte rakipsiz olmakta haklı bir otomobil yapmışlar. İnanılmaz keyifli ve konforlu bir önceki Cooper Cabrio ile arasında dağlar kadar fark var. Hem konfor hem de sürüş dinamikleri açısından. 1,6lt 4 silindirli 122hp'lik motorun kanser eden hızlanamayışı ile 1,5lt 3 silindir 136hp'lik motorun tatmin eden hızlanması arasıda dağlar kadar fark var. bu otomobilin bir güzel yanı da R52 ve R57'de olduğu gibi sunroof olarak açabilmek! yani sizi ya açık olacak ya kapalı diye kısıtlamıyor. DSC Off ile virajdarda kaya kaya gidebiliyorsunuz. Direksiyon tepkimeleri çok başarılı. Egzozda da tatlı bir patırdama söz konusu bu sadece R57 s'de vardı, şimdi ile F57 Cooper versiyonunda da görmek hoşuma gitti.

1250kg ağırlığa sahip yeni MINI cabrio 0-100km hızlanması 8sn ve sapıtmadan kullanıldığında şehir içinde yakıt tüketimi 6,9lt idi ki fabrika verilerine bakarsak şehir içi verileri 6,3lt idi bu gerçekten etkileyiciydi. Sapıttığınız zaman 9lt civarını görebiliyorsunuz.. swh

Fiyat performansına gelince kullandığım otomobil 130k TL bandında, bir çok kişiye göre bu paralara 2.18i cabrio alınırmış ancak bence hepsi halt etmiş. olası rakiplerine baktığım zaman tasarım, pratiklik, yakıt tüketimi, donanımlar vs ile karşılaştırıp sonuca bakınca beni yine mini kazanıyor.

ps. istanbul koşullarında bir kadın olarak cabrio mini kullanmak için soğuk kanlı olmak gerekiyor, zira apaçiler peşinizde dolanabilmekte.. swh

teknik özellikler ve paketleri ile ilgili detaylara geçtiğimiz ay paylaştığım MINI Cabrio başlığı altından ulaşabilirsiniz.
tümünü gör
ilgili galeri