Gerçekten premium segmentte rakipsiz olmakta haklı bir otomobil yapmışlar. İnanılmaz keyifli ve konforlu bir önceki Cooper Cabrio ile arasında dağlar kadar fark var. Hem konfor hem de sürüş dinamikleri açısından. 1,6lt 4 silindirli 122hp'lik motorun kanser eden hızlanamayışı ile 1,5lt 3 silindir 136hp'lik motorun tatmin eden hızlanması arasıda dağlar kadar fark var. bu otomobilin bir güzel yanı da R52 ve R57'de olduğu gibi sunroof olarak açabilmek! yani sizi ya açık olacak ya kapalı diye kısıtlamıyor. DSC Off ile virajdarda kaya kaya gidebiliyorsunuz. Direksiyon tepkimeleri çok başarılı. Egzozda da tatlı bir patırdama söz konusu bu sadece R57 s'de vardı, şimdi ile F57 Cooper versiyonunda da görmek hoşuma gitti.

1250kg ağırlığa sahip yeni MINI cabrio 0-100km hızlanması 8sn ve sapıtmadan kullanıldığında şehir içinde yakıt tüketimi 6,9lt idi ki fabrika verilerine bakarsak şehir içi verileri 6,3lt idi bu gerçekten etkileyiciydi. Sapıttığınız zaman 9lt civarını görebiliyorsunuz.. swh

Fiyat performansına gelince kullandığım otomobil 130k TL bandında, bir çok kişiye göre bu paralara 2.18i cabrio alınırmış ancak bence hepsi halt etmiş. olası rakiplerine baktığım zaman tasarım, pratiklik, yakıt tüketimi, donanımlar vs ile karşılaştırıp sonuca bakınca beni yine mini kazanıyor.

ps. istanbul koşullarında bir kadın olarak cabrio mini kullanmak için soğuk kanlı olmak gerekiyor, zira apaçiler peşinizde dolanabilmekte.. swh

teknik özellikler ve paketleri ile ilgili detaylara geçtiğimiz ay paylaştığım MINI Cabrio başlığı altından ulaşabilirsiniz.
Fiyat/Performans olarak başarısız bulduğum otomobilin incelemesi. Bu arada kadın gözünden inceleme de gördü ya bu gözler ölsem de gam yemem.
Dün akşam evime yeni mini cabrio ile gittim. Açık otoparkta zar zor vedalaşarak bıraktığım minik dostumda kaldı aklım. soft top olunca ister istemez bu kadar yağışta acaba su basar mı korkusu oluyormuş insanda doğrusu. gülücük gülücük gülücük.
Gece uyandım bi niyetlendim acaba gidip baksam mı gökgürültüsü yüzünden uykumda açılmış birazda turlarım dedim ama sonra yastığımdan ayrılamadığımı farkettim! her neyse sabah uyandım işe gitmek için hazırlandım ve otomobilin yanına geldiğimde içeride 1 damla bile su yoktu. markama güvenmekte haklı olduğum bir kez daha ortaya çıkmış oldu. gülücük gülücük gülücük kalp kalp kalp

@robotumben ölsende bir kez daha gam yemezsin bu commentimden sonra gülücük gülücük gülücük
gerçek bir petrolhead kadının incelemesi.

(bkz: arabalısözlük bir başka dostum)
Kadın gözüyle yapılan incelemeleri, bizim yaptığımız incelemeler gibi güzel fotoğraflar ile taçlandırmak istediğim test sürüşü.
Biraz reklam kokan test sürüşü. Üst segmentteki bir araçla aynı fiyat bandında olması gayet eleştirilmesi gereken bir durum. Bunun dışında aracın önceki nesle göre yaklaşık 10 cm daha uzun, 5 cm daha geniş olması Mini'nin giderek lafta mini olma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Eleştirim biraz ağır olabilir, fakat incelemenin fazla subjektif olması ve markaya hayranlığı olan birisi tarafından yazılması su götürmeyen gerçekler. Sözlüğün çok sesli yapısı diğer medya oluşumlarından en önemli farkı. Yeni yazarlardan gelecek inceleme yazılarını merakla bekliyorum.
bir kadının çok doğal olarak seveceği otomobil üzerindeki görüşlerini içeren test yazısı. ha 2.18 buna karşı tercihim yine olurdu arkadan çeker faktörüyle ama 2.18 yine de alacağım son araba olurdu.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri