Cactus'u ben de kullandım ve sürüşü gayet başarılı diyebilirim.

Şanzımanın kullanımına alışmanız gerekiyor ve ben daha çok paddleshift ile kullanmayı tercih ettim. Evet, otomobilde direksiyondan vites atabiliyorsunuz. Tabii bunu yaparken keşke devir göstergesi de olsaydı dediğim zamanlar olmadı değil, yine de çok sıkıntı olmadı. Şanzımanın en çok sıkıntı yarattığı nokta park etmek. İlk hareket biraz sert şekilde gerçekleşiyor, buna alışmak gerek, yavaş hareket etmek çok zor.

Alçak kokpit otomobile çok ilginç bir atmosfer katıyor çünkü son derece geniş görüş açılarınız var ve otomobil çok ciddi şekilde ışık alıyor içerisine, yani ferah. Ayrıca Citroen'in üzerinde en çok durduğu konuların başında kabin geldiğini görmek de güzel bir şey. Burası eski DS modellerinde olduğu gibi son derece farklı bir kabin olmasının yanında, eski Amerikanları andıran detayları modern bir otomobilde görmek, sevdiğimiz bu tasarım detaylarının tasarımcılar tarafından da fark edildiğini anlamak kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor. Tuşlu otomatik şanzıman, önde kanape gibi koltuklar, sırt çantası tutacağı gibi olan kapı tutacakları hep 50'li, 60'lı yılların Amerikan otomobillerinden hatırladığımız detaylar.
Sürüş anlamında oldukça konforlu bir otomobil Cactus. Süspansiyonları yumuşak ayarlanmış ve bu özellikle şehir içindeki düşük hızlı sürüşlerde kendini gösteriyor. Amortisörler gayet başarılı çalışıyor sadece büyük ve sert darbeler, hafif bozuk zeminlerdeki gibi iyi yalıtılmıyor, biraz daha kabine yansıtılıyor. Şanzıman şehir içinde daha rahat bir kullanıma sahip, geçişler ayağınızı gazdan kaldırdığınızda çok hissedilmiyor ama bunun dışında her zaman varlığını hissettiren bir yapıda. Vites kutusunun sürücünün sürüş stiline biraz daha ayak uydurmasını beklerdim açıkçası.
Şehir içi kullanım için sunulan otomatik park sistemi genel olarak başarılı çalışıyor. Ama park yerinde iki otomobil yoksa park etme konusunda sorun yaşayabiliyor çünkü böyle bir durumda kerteriz noktası alamıyor ve otomobil düzgün park edemiyor. İki otomobil varsa hiçbir problemi yok, gayet hızlı ve verimli çalıştığını söyleyebiliriz.

Yumuşak ayarlı süspansiyon nedeniyle otomobil virajlarda biraz yatıyor ama Cactus sınıfında bir otomobil için bu çok büyük bir handikap değil, neticede Cactus’u viraj yapmak için satın almıyorsunuz. Yine de bu şekilde bir sürüş gerçekleştirdiğinizde bile keyif almanız mümkün, ki birçok rakibinde bundan eser yok. Arkasını hafif kopartarak aracı kullanmak eğlenceli, hafif gövde nedeniyle bunu gayet rahat bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Bence Citroen’in böylesine sıradışı modellere imza atması, markanın tarihine göz gezdirdiğinizde çok yadırganmaması gereken bir şey. Evet, eğer Cactus farklı bir markadan çıkmış olsaydı belki çok eleştirilecekti ama ben Citroen’in gerçekten Citroen gibi olması gerektiğini düşündüğüm ve bir şekilde kendini kardeş marka Peugeot’dan ayırması gerektiğini düşündüğüm için Cactus’e çok saygı duyuyorum.

Eksikleri yok değil ama genel konseptine baktığınızda bu eksiklerini sıraşı olması, markanın geleneklerine gönderme yapması, yenilikçi olması ve hafiflik felsefesiyle üretilmesi nedeniyle son derece başarılı bir ürün olarak görüyorum.
Cactus’ü sevmeye çalışın, ‘iğnelerinin’ elinize batmasına bir yerde sonra alışıyorsunuz…
tümünü gör