ilk olarak citroen c4 cactus'te gördüğümüz airbump olayının kullanıldığı ikinci citroen otomobili olacaktır. yaklaşık 36 farklı renk kombinasyonu ile satışa sunulacakmış, buradan citroen yakın gelecekte kişiselleştirme olayına önem vereceğini anlıyoruz.

üç boyutlu uydu navigasyon sistemi, geri görüş kamerası, kör nokta uyarı sistemi ve sürücü yorgunluk uyarı sistemi gibi türlü türlü donanımlar opsiyon listesinde yer alacakmış.

motor seçeneklerinde bir farklılık yok, bildiğimiz alışık olduğumuz benzinli ve dizel motorlar yer alacak bu arkadaşta. fiyatı uygun olursa çok iyi satış rakamları elde edecektir.
yeni kasası eskisinden güzel olan otomobiller kategorisinde yer alacak olan b segmenti otomobili. ben tasarım olarak çok başarılı buldum.
Citroen Cact3
citroen c4 cactus'ün daha küçüğü, daha sevimlisi, daha enerjiği.
hala yan tamponlardaki silikonlarla ilgili çekincelerim var ama citroen bu tasarımda ısrarcı olacak gibi duruyor.
Tasarım olarak eski modele göre büyük bir ilerleme kaydetmiş olan küçük sınıf hatchback. Ayrıca yenilikçi teknolojileriyle de adından söz ettirecek gibi görünüyor.
Motor seçenekleri 1.2 lt 68, 82 ve 110 bg 3 silindirli, dizellerse 1.6 lt'lik 75 ve 100 bg.
Ben bu aracın tasarımını çok yenilikçi buldum. Hem iç tasarım olsun hem dış tasarım olsun, gerçekten başarılı, güzel satış rakamları yakalayacağına inanıyorum. Özellikle iç tasarımdaki minimal tasarım dilini çok beğendim, ufak dokunuşlar ile şık bir konsol ortaya çıkarmışlar. Donanım olarakta dolu sayılacak bi çok özellikle geliyor. Keşke motor seçeneklerinde hothatch ds3 havası verecek hızlı bir seçenekte sunulsaydı çok güzel bi şaka makinesi olurdu.

Neyse herkes araçla ilgili bilgi vermiş bende teknik detaylardan bahsedeyim biraz Yeni C3, 3.99 metre uzunluğa, 1.75 metre genişliğe, 1.47 metre yükseliğe ve 2.54 metrelik aks açıklığına sahip. Aracın bagaj hacmi ise 300 litre ve 10.7 metrelik dönüş çapına sahip.
hakkında şöyle bir basın bülteni bulunan,citroen'in yeni oyuncağıdır:

--- spoiler ---
citroen, 2002’den beri 3.5 milyondan fazla satılan küçük segmentteki başarılı modeli c3’ü tamamen yeniledi. sınıfının en kapsamlı kişiselleştirme özelliklerini sunarak bireysel ifadeyi vurgulayan üçüncü nesil citroen c3, yolculuk boyunca bütünleşik hd kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları ve videoları paylaşmaya imkan tanıyan citroen connectedcam™ de dahil olmak üzere en son teknolojilerle donatılıyor.

• citroen’in b segmentindeki modeli 2002’den günümüze 3.5 milyondan fazla satıldı.
• otomotiv sektöründe bir ilk olarak, citroën connectedcam ile sosyal ağlarda günlük yolculuklarınızı paylaşabiliyor ya da kaza gibi durumlarda kanıt niteliği sunmak için video kaydı gerçekleştiriliyor.
• özel bir malzemeden üretilmiş koltuklar ile citroën’in konfor standartları yeni bir seviyeye taşınıyor.
• yükseğe konumlu yatay kokpit ve özel koltuklarıyla sınıfının en geniş iç hacimlerinden birini sunarken, selefinden 2 cm daha geniş omuz mesafesi sağlandı.
• segmentteki en büyük torpido gözü ve çok sayıda eşya saklama alanları.
• 3.99 metre uzunluğundaki kompakt yapı üst düzey kıvraklık sağlıyor.
• tablet kapasitif ekran teknolojisi kullanılan 7 inçlik dokunmatik ekran.
citroën’in küçük sınıfta 3.5 milyonu aşkın satış adedini geride bırakan başarılı modeli c3, tamamen yenilenerek hem segmentinde hem de otomotiv sektöründe ilklere imza atmaya hazırlanıyor. citroën advanced comfort programı dahilinde geliştirilen yeni c3’te, markanın öncülüğünü sürdürdüğü konfor algısı yeniden belirleniyor. yeni citroën c3 araç içindeki yaşamı iyileştirmek için ilk iki neslinde olduğu gibi öncü yenilikler sunuyor.

ilk iki jenerasyonunda olduğu gibi yeni c3 de segmentinin trendlerini yönlendirmeye devam ediyor. 5 kapılı yeni citroën c3, 3.99 metre uzunluğuyla kompakt ve pratik yapısı koruyor ve 10.7 metrelik dönüş yarıçapı ile de şehir hayatındaki kıvraklığını sürdürüyor. modern zaman ile uyum içerisinde olan c3’te aerodinamiğe büyük bir önem verildi. tavan, bir önceki modele kıyasla 4 cm daha alçak. tüm yüzeyler hava akışının daha rahat olması adına optimize edildi.

cesur tasarımı, yüksek motor kaputu ve karizmatik duruşa sahip ön yüzüyle ve davetkar kıvrımlar barındıran eşsiz formu ile yeni c3, güçlü ve enerjik bir izlenim sergiliyor. citroën’in karakteristik iki kademeli ön far tasarımı ile araç yukarıya doğru uzanıyor ve kaputun yüksekliği arttırılıyor. araca yandan baktığınızda dikkatinizi çeken ilk detay, siyah cam sütunlarının taşıdığı asılı tavan ve dinamik çizgiyi vurgulayan gergin tavan hatları. geniş tekerlek yuvaları, yüksek bir kanat açısı oluşturarak, 17 inçlik jantların kullanımına bile elverişliliğiyle, aracın konfor seviyesini arttırıyor.

küresel bir yaklaşımla, uyum ve değer arttırmak için tasarlanmış kapsamlı kişiselleştirme özellikleri, aracın güçlü kişiliğini destekliyor. çift gövde rengiyle tercih edilebilen aracın tavanında 3, karoserde ise 9 alternatif renk mevcutken toplamda 36 kombinasyon gerçekleştirilebiliyor. sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, c sütunları kaplamaları ve “airbump” adındaki gövde korumlarında da renk seçenekleri mevcut olacak.

citroën advanced comfort programı kapsamında, en üstün konfor hissiyatı, hem görsel hem de fiziksel olarak konforlu olan koltuklar, yolcu bölümüne optimum ışık seviyesini sağlayan panoramik cam tavan, ustaca tasarlanmış saklama özellikleri ve cömert iç alan ile başlıyor. anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikli anahtarı da barındıran yeni c3’ün tüm fonksiyonlarına, ergonomik kullanım sunan 7 inçlik ekrandan erişilebiliyor. kabine adım atar atmaz, titizlikle işlenmiş döşemeler ve yüksek konumlu yatay kokpit ile iç mekan ferahlık hissinde segmentinde fark yaratmaya devam ediyor.

gösterge paneli ve koltuk tasarımlarındaki genişliğin görsel algısı 1379 mm’lik (önceki modelden 2 cm daha fazla) omuz genişliği ile onaylanmakta. arka koltuk yolcularına sunulan diz mesafesi de sınıfının en iyilerinden. aracın ön tarafında azami boş alanı sağlamak için tasarlanmış küçük bir eşya alanı da mevcut. torpido gözü de sınıfının en genişi. ön kapılar oldukça ferah ve depolama alanları farklı renkte olduğu için, kullanıcıların içinden bir şey ararken daha kolay bulmaları sağlandı. yeni c3’ün bagajı 300 litrelik bir hacme yaklaşıyor.

yeni citroën c3, dünyada ilk kez sunulan ve ”otomobil dünyasının yeni sosyal fenomeni” unvanını kazanacak bir teknolojiyi barındırıyor: citroën connectedcam.citroën c3, sosyal ağlarda günlük yolculuklarınızı paylaşabildiğiniz veya kaza gibi durumlarda kanıt niteliği sunmak için tasarlanan, dikiz aynasının arkasına yerleşimli bir hd kamera sistemi olan citroën connectedcam gibi son teknolojiler ile donatıldı. citroën c3’ün gelişmiş sürücü destek sistemleri ayrıca şunları içeriyor: ses tanıma özellikli 3d navigasyon, geri vites kamerası, şerit değiştirme uyarısı ve kör nokta uyarısı. tüm araç fonksiyonlarına kontrol merkezi olarak görev yapan 7” boyutundaki dokunmatik tabletten erişiliyor. optimum tepki süresi için tablet kapasitif ekran teknolojisi kullanıyor.

yeni c3 sadece görsel olarak değil, yüksek verimlilik sunan puretech benzinli ve bluehdi dizel motorları, eat6 isimli en son nesil otomatik şanzımanın da desteğiyle performans bakımından da bir adım ileri taşıyor. manuel şanzımanlı puretech 3 silindirli benzinli motor, 68 hp, 82 hp ve 110 hp (stop&start) seviyelerine sahipken dizel güç üniteleri bluehdi 75 hp (stop&start) ve 100 hp (stop&start) ile satışa sunuluyor. en iyi sürüş performansı ve konforu için yeni c3 kısa bir süre içerisinde eat6 otomatik şanzıman ile de piyasada yer alacak.
--- spoiler ---
BlueHDi dizel motorlar ve EAT6 şanzıman seçeneği de bulunan yeni c3. Farklı renk detayları ise göze hoş görünüyor.
picasso modeli de çıkacak olan araba.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri