Hamilton, Bahreyn'de yarış esnasında aldığı darbe yüzünden şanzıman sıknıtıs yaşamamak adına vites kutusunu değiştirdi ve beş sıra grid cezası aldı. Yani en iyi ihtimalle 6'ncı sıradan start alabilecek. Bu da galibiyeti zora sokuyor ama bol geçişli bir yarış izleyeceğimizi de gösteriyor.

Pist lastiklere çok yük bindiren bir yapıda ve turun yüzde 80'i virajlarda geçiyor. Özellikle sağ ön lastik için çok zorlayıcı. Hatta Q3'te SS lastikle tu atan pilotların ilk beş tur içinde pite girebilecekleri bile konuşuluyor. Eğer böyle olursa ilk 10 içerisinde yer almayan pilotlar soft'larla ciddi şekilde karışıklık yaratabilirler.

Çin sezonun en uzun düzlüğüne sahip olduğu için (1.1 km) geçişler zor olmayacaktır, bolca atak görebiliriz. Hava sıcaklığı lastik kullanımında çok etkili olacak. Özellikle pistin bulunduğu lokasyon havanın son derece tutarsız olmasına neden oluyor, bazen çok sıcak bazen epey serin olduğunu gördük geçmiş yıllarda. Serin havada medium lastiklerin iyi iş çıkartmadığını Bahreyn'de geceleyin görmüştük, Pazar günü hava sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olmazsa medium'ların iyi performans göstermesini beklememek gerek.

Bu da asıl lastiklerin SS ya da S üzerinden şekillenebileceğini gösteriyor. Tabii hava sıcak olursa iş değişebilir, bu defa medium'lar uzun stintler ve az pit taktiği gibi riskli hamlelere yer verebilir.

Grosjean gibi 7 SS ve 1 Med seçen pilotların yine agresif olacağını ve üç pit ile yarışı tamamlayabileceklerini düşünebiliriz. SS ve S üzerine kurulu strateji de üç pit üzerine oynayacaktır, med lastik iki pit ile üç pit arasındaki kararın verilmesinde kilit olacak.

Pist geniş ve modern bir pist olduğu için Güvenlik Aracı gibi tempoyu düşürecek şeyleri çok göreceğimizi düşünmüyorum ama geçen sene yarış güvenlik aracı altında bitirilmişti.

Yani tamamen lastik kullanımı üzerine bir yarış bekleyebiliriz Çin'de. Ferrari'ler yine iyi çıkarsa Rosberg'i geçebilirler startta. Bu defa Hamilton grid cezası aldığı için kötü bir start alırsa ilk 10'un dışında kalır, yarışı başlamadan kaybeder. Böyle bir lüksü yok.

Hamilton, Grosjean, Ricciardo ve Verstappen gibi 'geçiş seven' pilotların bu yarışa keyif vereceğini düşünüyorum. Motor gücü yüksek olan (en başta Mercedes motorları) otomobillerle baş etmek zor olacaktır.
tümünü gör
ilgili galeri