Bence GM'in Avrupa'dan tasını tarağını topladıktan sonra Abd'den aldığı parayla iç pazara "bas bas paraları Leylaya" çalmasıdır bu sınıfta.

Belki hatırlarsınız 2008 krizinde en çok sızlanan şirketler Abd'nin üç büyükleriydi. İçlerinden en çok ağlayan (timsah gözyaşları) ise GM'di. Belki de bunun sebebi krizde Toyota'ya kaptırdığı dünyanın en çok üreten şirketi tahtı da olabilir. Ama yalvar yakar hükümetten en büyük payı alırken Avrupa'ya hiç yatırım yapmadı, hep yan cebe attı.

Peki avrupalılara ne düştü? Kore ve Rusya fabrikalarından gelen dandik Daewoo malları... Ha bir de Ford'un global C segmenti projesine benzeyen ama içerik olarak alakası olmayan Cruze projesi (hah konuyu bi şekilde bağladım). Oysa ki usdm Cruz'ları Abd'nin göbeğinde Ohio da üretildi Latin Amerika'da üretim olmasına rağmen.

Avrupa tabi bunu yemedi, satışlar düşük kalınca "küstüm oynamıyom" tripleriyle kaçtı. Benim asıl anlamadığım 1.4 turbo Cruz değil, 2.0 turbo motorlu Camaro ve E segmenti Cadillac'ların neden Avrupa pazarından çekildikten sonra lansmanlarını yaptılar? Pişkin pişkin nisbet yaptıklarını mı zannediyorlar?
tümünü gör
ilgili galeri