Chevrolet'in avrupa'dan çekilmesinden sonra ürettiği 1.4 litrelik otomatik vites otomobilidir. Satışı olduğu yıllarda ülkemizde de bol bol satmış olan chevrolet cruze'un 1.4 litre ve turbo beslemeli motor ile kavuşmuş hali de diyebiliriz kendisi için.

Yurt dışı incelemelerinde kullanımının çok sıkıcı ve hiç eğlenceli olmadığı söylenmiş. Geri kalan her şeyden 'yeteri' kadar puan alabilmiş.

1.4 litrelik motor 155 beygir üretiyormuş ve yeterince atikmiş.
Bence GM'in Avrupa'dan tasını tarağını topladıktan sonra Abd'den aldığı parayla iç pazara "bas bas paraları Leylaya" çalmasıdır bu sınıfta.

Belki hatırlarsınız 2008 krizinde en çok sızlanan şirketler Abd'nin üç büyükleriydi. İçlerinden en çok ağlayan (timsah gözyaşları) ise GM'di. Belki de bunun sebebi krizde Toyota'ya kaptırdığı dünyanın en çok üreten şirketi tahtı da olabilir. Ama yalvar yakar hükümetten en büyük payı alırken Avrupa'ya hiç yatırım yapmadı, hep yan cebe attı.

Peki avrupalılara ne düştü? Kore ve Rusya fabrikalarından gelen dandik Daewoo malları... Ha bir de Ford'un global C segmenti projesine benzeyen ama içerik olarak alakası olmayan Cruze projesi (hah konuyu bi şekilde bağladım). Oysa ki usdm Cruz'ları Abd'nin göbeğinde Ohio da üretildi Latin Amerika'da üretim olmasına rağmen.

Avrupa tabi bunu yemedi, satışlar düşük kalınca "küstüm oynamıyom" tripleriyle kaçtı. Benim asıl anlamadığım 1.4 turbo Cruz değil, 2.0 turbo motorlu Camaro ve E segmenti Cadillac'ların neden Avrupa pazarından çekildikten sonra lansmanlarını yaptılar? Pişkin pişkin nisbet yaptıklarını mı zannediyorlar?
Avrupa'ya getirilse idi oldukça prim yapabilir, belki de Astra Sedan'dan müşteri çalabilirdi. Opel şimdi PSA'ya satıldı ve GM eğer yeniden Avrupa'ya Chevrolet getirirse bu yeni Cruze iyi bir satış grafiği çizebilir. Tabii AB standardına uygun olmak koşuluyla...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri