Markanın ilk dizel motor uygulamasıyla elini güçlendiren SUV modeli. Bentayga, Bentley için ilkleri elde etmeye devam ediyor diyebiliriz: İlk SUV modeli, dünyanın ilk 300 km/s'yi aşan SUV modeli, markanın ilk dizel motor uygulaması gibi...

4.0 litrelik V8, çift turbolu ve elektrik destekli supercharger ile beslenen bu motor da nereden çıktı demeyin. Bildiğiniz gibi Audi ve Bentley VW Group bünyesi altındalar ve daha önce SQ7'de de bu motorun kullanıldığını görmüştük. Bentley'in sadece W12 motorla zaten bu işi götüremeyeceğini tahmin ediyorduk ama açıkçası bir dizel motor kullanmaları şaşırtıcı oldu.

Dizel olduğuna bakmayın değerler oldukça etkileyici: 435 bg güç ve 900 Nm tork! Ayrıca 0-100 km/s hızlanma 4.8 sn, maksimum hız 270 km/s. Bunun yanında tabii ki dizelim ortalama tüketimini söylememek olmaz: 7.9 lt/100 km ve emisyon değeri sadece 210 g/km. Bu da emisyonu en düşük Bentley modeli olduğu anlamına geliyor.

Bentayga ile Bentley ciddi şekilde satışlarını arttıracak bence. Ayrıca böylesine yüksek teknolojili bir motorun marka imajına da hiçbir eksi getirisi olmadığını söyleyebilirim, tam tersine oldukça pozitif geri dönüşler alacaklardır.
tümünü gör
ilgili galeri