1 hafta kalan yarıştır. artık üstüne konuşmaya başlamanın vakti geldi de geçiyor bile.

öncelikle teknik detaylardan başlayalım. malum bu sene yeni denenen sıralama turu formatı hiç de başarılı olmadı, hatta 3.seansta tam anlamıyla fiyasko yaşandı ve arından sezonun ikinci yarışında tekrar değiştirilmesi gündeme geldi. fakat o da askıda kalınca mevcut sisteme devam edilmesi kararlaştırıldı.

bu sıralama turu formatında geçtiğimiz hafta 2016 avustralya grand prix'sinde şu tablo ortaya çıkmıştı:
1. lewis hamilton.......mercedes
2. nico rosberg...........mercedes
3. sebastian vettel......ferrari

öte yandan geçen sene bahreyn grand prix sıralama turlarına baktığımızda da şu sonuç vardı:
1. lewis hamilton........mercedes
2. sebastian vettel......ferrari
3. nico rosberg............mercedes

buraya kadar ortaya çıkan tablo bizlere şunu söylüyor, sıralama turları sonunda ilk üç yine böyle olacak. peki o zaman gelelim yarışa.
öncelikle geçen hafta avustralya'da podyumun nasıl oluştuğuna bakalım:
1. nico rosberg............mercedes
2. lewis hamilton........mercedes
3. sebastian vettel......ferrari

ve yine aynı şekilde geçtiğimiz sene bahreyn'de oluşan podyum:
1. lewis hamilton........mercedes
2. kimi raikkonen........ferrari
3. nico rosberg............mercedes

bu bilgileri de bir kenara koyduktan sonra başlayalım. sezon öncesindeki hazırlık turlarındaki en hızlı isimler şu ana kadar yukarıda yazdığım tablolarda yer alan isimler hep. dolayısıyla onların yine ilk 4ü alması sürpriz olmayacaktır. ancak geçtiğimiz hafta nico'ya birinciliği kaptıran takım arakadaşı lewis hamilton'ın bukez yarışa pole pozisyonunda başlayıp lider tamamlayacağını düşünüyorum. bundaki en büyük etken ise, hem hamilton'ın mevcut pilotlar arasındaki en hızlı pilot olması hem de bahreyn'deki pistin (bkz: bahreyn uluslararası pisti) melbourne'e göre daha hızlı bir pist olması. 4 adet uzun düzlük barındıran pist tam da hamilton'ın at koşturmayı seveceği türden bir yer. dolayısıyla rakiplerinin pek şansı yok gibi görünüyor.

öte yandan torro rosso pilotu max verstappen de hafta içinde yaptığı röportajda mercedes motoru kullanan takımların bu yarışta onları daha fazla zorlayacağını düşündüğünü söylemişti. elbette onun kast ettiği şey mrtveya force india gibi takımlar ancak mercedes'in diğerlerinin üzerine net bir hakimliği olduğu da aşikar. yine de geçen sene olduğu gibi yine duble yapamayacaklarını düşünüyorum. zira geçtiğimiz hafta yarış dışı kalan kimi raikkonen bu kez kesinlikle podyumda yer almak isteyecektir. çünkü o da biliyor ki sezonun başındaki ilk iki yarışta hamilton'ın podyumda olup kendisinin olmaması, şampiyonluğun yarı yarıya kaçması demek. ayrıca ferrari'nin bu pistte en çok kazanan takım olduğunu da unutmamak lazım. yani podyumda mercedes dominasyonunu görebiliriz elbette ama duble şeklinde olmaz diye düşünüyorum. yani geçen seneki podyumun aynısı oluşabilir. ya da raikkonen yerine vettel'i görebiliriz en fazla.

aşağı tarafa baktığımızdaysa mclaren'in kan kaybedeceğini düşünüyorum, zira fernando alonso'nun geçen hafta yaptığı kaza az buz değildi, toparlaması birkaç yarış alacaktır. jenson button` ise her ne kadar hafta içi verdiği röportajda başarıya açım dese de bu onun diğerlerinden daha yavaş bir pilot olduğu gerçeğini değiştirmiyor. terra rosso'nun verstappen'in dediği gibi zorlanacağını ve yerini koruyamayacağını düşünüyorum.

ve son olarak asıl bombayı infiniti-red bull patlatacak bence. hem deli dolu 2 genç pilota sahip olmasının verdiği enerji hem de sezonun tek akşam yarışı olan bahreyn'in sürprize daha elverişli olması nedeniyle adından söz ettirmek için red bull gaza basacaktır.

şimdiden sabırsızlanıyorum bakalım nasıl bir yarış olacak.
tümünü gör
ilgili galeri