Peki neden Ferrari kırmızı bayraklarda süper yumuşak lastiklere geçti ve medium'larda kalmadı? Yaırş sonrasında bu konuyla ilgili Arrivabene'ye sorular soruldu ama net bir cevap alamadık. Konuyu yorumlayalım o halde.

Mercedes tüm kış testleri boyunca bu lastikler üzerinde çalıştı, analiz yaptı. Ferrari ise daha çok ultra soft ve kısa stüntler üzerine yoğunlaşmıştı. Herkes kırmızı bayraklarda lastik değiştirildiğini biliyor ama Ferrari'nin bu kararı alması ve super soft larla devam etmesi bana kalırsa şasinin medium'lar ile iyi bir iş çıkartmayacağı olmasıydı. Takım bunu bildiği için risk aldı, 'farkı açarsak pitlerden çıktığımızda önlerinde oluruz' diye düşündüler. Ama Mercedes öylesine emin bir şekilde tur attı ki Ferrari farkı açamadı (en fazla 4 sn olmuştu fark). Şunu da unutmamak gerek: Eğer Mercedes medium'larla hızlı olmasa bile, Vettel ile birlikte bir kez daha pite girip super soft'ları takarak Ferrari'nin avantajını sıfırlayabilecek durumdaydılar. Mercedes'in böyle bir lüksü oldu Avustralya'da.

Her ne kadar Ferrari yarıştan sonra 'onlara yakınız' dese de ben pek de öyle olduğunu düşünmüyorum. Aynı lastikte olsalardı hiç şansları olmazdı. Kötü start Mercedes'in asıl performansını görmemizi engelledi bana kalırsa. Yine de Ferrari'nin bu derece inatçı ve inanlı olması gelecek yarışlar için iyiye işaret.

tümünü gör
ilgili galeri