türkiye istatistik kurumu’nun açıkladığı verilerdir. henüz yılın yarısında olduğumuz için ocak-mart arası 3 aylık bir çeyreği kapsamaktadır veriler.
ocak-mart döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin;
%63,7'si beyaz
%14,5'i gri
%8,9'u siyah
%6,2'si kırmızı
%3,8'i mavi
son 3 yılın ilk çeyrek rakamı mukayese edildiğinde, siyah, gri ve kahverengi otomobillere olan ilgi azalırken, daha canlı renkler olan kırmızı ve maviye talep artmış.
aynı dönemlerde, mor renkli otomobillere olan ilgi azalmış. 2014'te 31 adet satılan mor otomobillerden 2015’te 28, bu yıl ise 23 adet satılmış. pembe otomobil ise 2014'ün ocak-mart döneminde hiç satılmazken, geçen yıl 1 olan alıcı sayısı bu yıl 2'ye yükseldi.
basf'ın yayınladığı trend raporuna göre şehir ve doğadan ilham alan renklere nazaran global-sentetik ve metalik renkler in yükselişe geçeceği tercihlerdir. son zamanlarda görmeye alıştığımız dijital görünümlü yoğun mavi, özellikle de avrupa’da öncelikli tercihler arasındaymış. ve yine rapora göre otomotiv renkleri, dijitalleşme ve sosyal gelişmelerin birbirleri ile olan bağlantısından doğrudan etkilenecekmiş. yani renklerde bile giderek dijitalleşiyoruz. raporun detaylı özeti aşağıda:

--- spoiler ---
basf boya bölümü, her yıl otomotiv tasarımının gelecek vaat eden renklerini belirliyor. 65 renkten oluşan bu yılki koleksiyonun ana teması, modern dünyayı şekillendiren iki rakip bakış noktası; sanal dünyanın büyüleyiciliği ve doğallık. “paralaks” kelimesiyle ifade edilen bu konsept, kendini dürüstçe ifade etme özlemini temel alan ancak farklı açılardan bakıldığında nesnelerin değişmiş göründüğü bir illüzyonu anlatıyor.

basf tarafından açıklanan yeni otomotiv renk trendlerine göre sanal ve gerçek dünya arasındaki belirsiz ilişki, otomotiv renk paletlerinde görünür hale geliyor. sentetik, metalik mavi, gümüş ve beyaz renk tonları, günlük yaşamın dijitalleştirilmesine yönelik bir trendi simgeliyor. kromatik renkler ve doğal tonlar bir çelişki, özellikle kentsel alanlarda otantik deneyimlere ve duygulara yönelik bir arayış sergiliyor. iki veya daha fazla rengin metalik kentsel renklerle birleşmesini sağlayan yenilikçi pigment efektleri, yarının otomobillerinin renk portföyünü zenginleştiriyor.

ülkelere özel koşullar ve gelişmeler de global trendlerin bölgesel olarak uyarlanmasını şekillendiriyor.
durduğunuz yeri değiştirmek farklı bakış açılarını görmenizi sağlar ve böylece yeni fikirleri mümkün kılar. bu, değişen açının renk, efekt ve doku potansiyelini ortaya çıkarttığı otomotiv boyasının geliştirilmesinde doğrudan yansıtılıyor. bu durum, paralaks temasıyla bire bir uyum sağlıyor. basf’nin renk pigmentlerine göre doğrudan bakışı kapsayan fiziksel dünya fikri, dijital görünüm veren yoğun bir metalik mavi ile temsil ediliyor.

dijital dünyada bir söz söylemenin işareti olan “hashtag” giderek önem kazanıyor. ancak yine de avrupalılar “hashtag” koyduktan sonra ne söyleyeceğinizi merak ederken gerçek yaşam deneyimlerini ve kişisel kimlikleri kaybetmeden dijital dünyaya adapte olmanın bir yolunu arıyor.
avrupa trend dünyasını, değişimin yeni yollarını sağlayan bir duyguyu temsil eden güçlü bayrak kırmızısından antrasit ve siyahların eşlik ettiği daha koyu kırmızılara ve yeşillere kadar değişen bir renk skalası oluşturuyor. uzun yıllardır otomotivin ana renklerinden bir tanesi olan siyah, derin ve karanlık etkiler oluşturarak tekrar güç kazanıyor.

bölgedeki ekonomik ve diğer zorluklara rağmen asyalılar, gelecekte başarılı olacaklarından emin. bu iyimser yaklaşım, mavi-yeşil gibi taze, neşeli renklerle yansıtılıyor. buna ek olarak asyalılar, yaratıcılık ve kalite arıyor. geleneksel değerler ve tipik asya zarafeti arasındaki bağlantıyı sergileyen metalik kum beji renginin ince dokuları bunu gösteriyor.

kuzey amerika'nın ön plana çıkan rengi “raingarden”, bakış açısına bağlı olarak yeşil ve mavi arasında geçişler sağlayan yumuşak, sofistike bir gri. renklerin hemen göze çarpmayan karışımı, insanların toplumda nasıl davrandığını ve teknolojiden nasıl etkilendiğini gösteren çizgileri belirsizleştiriyor. basf'nin boya yeteneklerine örnek oluşturan bu efekti hayata geçirmek için benzersiz pigment çeşitliliği ve teknik inceliğin buluşması gerekiyor.

basf otomotiv renk trendleri, asya pasifik, avrupa ve kuzey amerika'daki stüdyoların uzmanlığından faydalanıyor. yoğun bir işbirliği içerisindeki ekipler, otomotiv müşterilerine global trendleri ve renk dünyasındaki bölgesel farklılıkları sunuyor. basf'nin tasarım yetkinliği, bir otomobilin ömrü boyunca bir markayı temsil etme potansiyeline sahip olan trendleri en başından itibaren belirlemede önemli bir rol oynuyor.
--- spoiler ---
"%63,7'si beyaz " halkımız buzdolabı paket otomobillere bayıldığı için şaşırtmamıştır.
Beyazin cok olmasinin sebebi 2. Elde rahat elden cikarmayla alakalidir halbuki herkes istedigi renge yonelse arz talep dengesi karsilanir.
şaşırtmamış tercihlerdir.beyaz rengin çok olmasını sebeplerinden birisi de baz donanımlı araçların opak beyaz olmasıdır. malum filo ile gelen şirket araçları genelde baz donanımlıdır ve bu sebepten çoğu beyazdır.
yıl sonu verilerine göre değişmemiş olan tercihlerdir. bu yıl satılan otomobillerin %62.7'si yine beyaz satın alınmış.

--- haber ---
Bu yılın ocak-ağustos döneminde trafiğe kaydı yapılan 486 bin 382 otomobilin yüzde 62,7'si beyaz, yüzde 15,3'ü gri, yüzde 8,6'sı siyah ve yüzde 6,5'i kırmızı renklerden oluştu.

Bu dönemde 304 bin 720 beyaz, 74 bin 441 gri, 41 bin 775 siyah, 31 bin 703 kırmızı, 21 bin 43 mavi, 8 bin 21 kahverengi, 2 bin 813 sarı, bin 47 yeşil, 729 turuncu, 90 diğer renklerde otomobiller tercih edildi.

Geçen yılın ocak-ağustos döneminde de trafiğe kaydı yapılan 516 bin 186 otomobilin yüzde 63,4'ünde beyaz renk seçilmişti.
--- haber ---
Beyaz renk tercih sebebi;renk için kullanılacak fiyat farkının ek donanım için kullanılması,olası sürtme,çizik,kaza durumlarında parçanın boya ya da rütüşden dolayı renk farkı oluşmadan eski görünümüne getirilmesinin daha kolay olması ,tozu ve kiri daha az belli etmesi olabilir.
(bkz: Buzdolabi renkleri) yine birinci
türk milleti olarak zevk yoksunu olduğumuzun en büyük kanıtlarından bir tanesi olan anket. ulan neyin peşindesiniz neden bu kadar beyaz otomobil alıyorsunuz?
Renk seçiminde beyaz sürtme vs gibi durumlarda boyandığı zaman renk farklılığı olmadığı için tercih edilir. Ama hepimizin gönlünde farklı renkler yatar.

Beyaz mantığın rengi olmuş durumdadır. Belirtmeden geçemeyeceğim durum ise hem metalik boyanın araçlardaki fiyatı arttırması hemde servislerin bile parça boyadığı zaman rengi tutturamamasından kaynaklıdır. Malum 1 yıl dışarda olan boya ile yeni yapılmış boya aynı renk değildir. Beyaz da da durum böyledir ama göz algılamaz. Bu konuya çözüm bulsalar ve ekstra para almasalar beyaz arabanın bu kadar satacağını sanmam.

Ayrıca beyaz araba gece gündüz bariz farkediliş sağlıyor bu da ayrı bir güvenlik konusu.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri