2016 formula 1 sezonunun 21. ve son yarışıdır.

27 kasım 2016’da yas marina pisti’nde düzenlenecektir.
55 turdan oluşan yarışta pilotlar toplam 305.470 km mesafe kat edecekler.
Öncelikle Abu Dabi değil Dhabi olacak bu yarışın adı. Onun dışında koca sözlükte koca yarış boyunca hatta yarış öncesinde tek yorum yapılmamış. Biz böyleysek ülkedeki motorsporlarının durumu için boşa ağlıyoruz demektir. Yarışa dönecek olursak keyfli bir yarış oldu.Ferrari güzel başladı ancak pit duvarı her zamanki gibi rezildi. Vettel duvarı dinlemeyerek ne kadar doğru bir iş yaptı görmüş olduk. Hamilton için olumsuz eleştiriler olmuş ama ben olsam tam olarak aynısını yapardım, arayı özellikle açmadı ve Rosberg'i yem etmeye çalıştı ancak Vettel 4 şampiyonluk olayına takıldığı için Rosberg'i geçmedi. Önündeki adamı geçemediği için telsizden ağlayan ve 'bana yol versin ben ona geri veririm' diyen birinden şampiyon olmaz. Benim kişisel görüşüme göre hiç hoşlanmadığım Hamilton çok daha büyük bir şampiyon. Sonuçta hayat için alınabilecek bir ders var ; çok çalışmak ve istikrar, yeteneği geçebilir. Son olarak bir başka beleş şampiyon Button ve şikeyle elinden şampiyonluk çalınan Massa'nın son yarışı oldu.
Lewis Hamilton liderliğinde biten,Nico Rosberg'in ve de Sebastian Vettel'in podyumu tamamladığı.Sonunda ise Nico Rosberg'in şampiyonluğa ulaştığı yarıştır.
Hamilton'un yaris boyunca yaptigini etik bulmadigim yaristir. Bunu goren Vettel son 3 tur boyunca hem Rosberg'i gecmemis hem de ergeni DRS mesafesinin disinda tutarak bir kolaylik sagladigi da asikardir.
Yarış öncesinde hakkında çokça konuşulan sonuç olarak baktığınızda pek de aksiyonun gerçekleşmediği yarıştır.

Rosberg'in şampiyon olabilmesi için podyumda yer alması yeterliydi, ki bu sezon Monaco, Kanada ve Avusturya dışında start aldığı tüm yarışları podyumda tamamlayan Rosberg için bu çok da zor olmadı. Nitekim Mercedes'i zorlayabilen bir takım bile yok, özellikle kuru zeminde. Sıralama turlarında en yakın Mercedes kullanıcı olmayan pilot Ricciardo'ya atılan 0.7 saniyelik fark zaten herşeyi özetliyordu. Hamilton taraftarları Nico'nun mekanik arıza ile yarış dışı kalma ihtimali üzerinde çok heveslenmişlerdi ama Mercedes bu sezon sadece bir kere (Malezya'da Hamilton ile) mekanik arıza yaşadı ve bu da olmayınca Rosberg adını tarihe yazdırdı.

Lewis'in yarış sonunda Nico'yu yavaşlatması, Seb'in Nico'yu geçmemesi gibi olaylar olmadı değil, bunlarla ilgili ne düşünüyorum yazayım. Bence Hamilton'ın yaptığı sportmence değil ama yenilmeyi hazmedemeyen bir şampiyondan beklenecek, kendi açısından bakıldığında mantıklı bir hareketti. Vettel ise zaten Verstappen'i geçip podyumu alınca artık daha zorlamanın anlamı olmadığını düşünüp, Nico'yu geçmeye tenezzül bile etmedi. Bu biraz da "Şimdi ikinciliği elde etmeye çalışırken olası bir çarpışma durumundan uzak durayım" mantığıyla - ki bu da anlaşılabilir bir yerde, kendisine çok büyük bir getirisi olmayacaktı- yapılmış bir hareketti. Ben bunu biraz bir şampiyonun diğer en güçlü şampiyonluk adayına yaptığı bir saygı hareketi olarak yorumladım. Vettel böyle bir risk alıp bir şekilde Nico'nun şampiyonluğuna engel olsaydı vatandaşı için iyi bir şey yapmış olmayacaktı ve herkes bunun anlamsızlığını sorgulayacaktı. Vettel güvenli sularda durmayı tercih etti ki bunu da anlayabiliyoruz.

Neticede Rosberg şampiyon oldu, kendisini tebrik ederiz ama Hamilton da bir sezonda 10 yarış kazanıp şampiyon olamayan ilk pilot olarak tarihe geçti. Aslında sadece bu istatistik bile günümüzde Formula 1'de şampiyon olmanın ne kadar zor olduğunu gösterirken, şampiyon olmak için en hızlı isim olmanın yeterli olmadığını bir kez daha gösterdi.

Bu bana biraz da Senna ile Prost arasındaki mücadeleyi anımsattı. Senna her zaman daha hızlı olan isimdir ama bir şekilde Prost'a şampiyonluğu kaptırır. Rosberg bence harika bir iş çıkarttı ve olaylardan uzak, hatasız- ki en büyük silahı buydu bu sezon- biraz şanslı ve önüne çıkan fırsatları çok iyi kullanarak sonuca ulaştı.

Bence şampiyon olmak için birçok farklı yol var. Bunun en güzel örneklerini Button ve Nico'nun babası Keke Rosberg bizlere göstermişti. Nico hiçbir zaman en hızlı ya da en bütün pilotlardan biri olarak anılmayacak ama bu onun, dünyanın en hızlı isimlerinden biri olarak gösterilen Lewis Hamilton'ın takım arkadaşıyken şampiyon olmasını ve babası gibi '6' numaralı otomobili kullanırken şampiyon olmasını değiştirmeyecek.

Formula 1'in yeni bir şampiyona ihtiyacı vardı. Şampiyonlar kulübüne hoşgeldin Nico!

Tebrikler!
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri