volvonun yeni yüzünü temsil eden ve tasarımıyla akılları baştan alan, fiyat olarak da dikkat çeken güzelliğin mercek altına alınması. isveçli firma çinlilere satıldı satılmasına ama kaliteden ödün vereceklerini sananlar için bir bilgilendirme yapalım, yeni sahipleri tam 11 milyar dolarlık yatırım yaparak ar-ge alanına yöneldiler. son birkaç sene içerisinde yapılan çalışmaların ilk meyvesi ise bu araç oldu.

yeni volvo xc90, eski kasalardan daha büyük ancak daha hafif. motor opsiyonu olarak dizel ya da benzin & hybrid seçeneklerini sunuyor. 2000cc'lik motor hacimleri bulunacak dizellerde 225PS'lik twin turbo kullanımı ile performans meraklılarına istediklerini vereceğe benziyor.

ön önemli gelişme ise yeni drive-e teknolojisi. bu sistem sayesinde performans ve yakıt verimliliği inanılmaz bir teraziye yerleştirilmiş. 8 ileri otomatik şanzımana ek olarak i-art enjeksiyon sistemi geliyor. bu yeni teknoloji sayesinde her enjektörün üstünde yer alan küçük bir işlemci, püskürtme basıncını takip ediyor ve ideal yakıt miktarının püskürtülmesini sağlıyor.

güvenlik kısmına geçersek, bünyesinde saymakla bitmeyecek kullanıcı dostu sistem barındırıyor. kaza yapmayı hemen hemen imkansız hale getiriyor. geri manevralarda aracın dört bir yanında bulunan sensörler aracılığıyla sizi uyaran cross-traffic, karşıdan size doğru bir araç gelirken otomatik fren yapan bir sistem, seyir halinde kaymaya başlarsa aracı otomatik olarak toparlayan ayrı bir sistem, adaptif farlar, kör nokta uyarı sistemi, park etme asistanı vb. yok yok bu araçta... volvo yönetimi de zaten kendi kendini süren araçlar katagorisine ilk adım olarak kabul ediyor.

katlanabilir arka koltuklar ile arka tarafta istediğiniz kombinasyonu oluşturabilirsiniz. muazzam bir iç dizayna sahip yeni volvo xc90'da en klas deri döşemelerden, gerçek ahşap kaplamalara ve 19 hoparlörlük ses sistemi ile lüks kavramını tekrar tanımlamış. 4 bölgeli elektronik klimasına ek olarak ısıtmalı, elektrikli ve hafızalı koltuklar, aracın iki yanında bulunan sensörler yardımıyla şerit takip sistemi, elektrikli ve sensörle açılabilen bagaj kapağı... kısacası yeni xc90 tek kelimeyle olağanüstü bir araç.

en ucuz opsiyonu 2.0'lık 225PS d5 modelinin liste fiyatı 333.000 TL olarak gözüküyor. diğer rakiplerine göre fiyat olarak tercih edilesi bir ucuzluğu yok ancak sunduğu lüks, konfor ve güvenlik sayesinde insanın gözü kapalı alabileceği bir suv olduğu gerçeğini yadsıyamayız.
tümünü gör
ilgili galeri