volvonun yeni yüzünü temsil eden ve tasarımıyla akılları baştan alan, fiyat olarak da dikkat çeken güzelliğin mercek altına alınması. isveçli firma çinlilere satıldı satılmasına ama kaliteden ödün vereceklerini sananlar için bir bilgilendirme yapalım, yeni sahipleri tam 11 milyar dolarlık yatırım yaparak ar-ge alanına yöneldiler. son birkaç sene içerisinde yapılan çalışmaların ilk meyvesi ise bu araç oldu.

yeni volvo xc90, eski kasalardan daha büyük ancak daha hafif. motor opsiyonu olarak dizel ya da benzin & hybrid seçeneklerini sunuyor. 2000cc'lik motor hacimleri bulunacak dizellerde 225PS'lik twin turbo kullanımı ile performans meraklılarına istediklerini vereceğe benziyor.

ön önemli gelişme ise yeni drive-e teknolojisi. bu sistem sayesinde performans ve yakıt verimliliği inanılmaz bir teraziye yerleştirilmiş. 8 ileri otomatik şanzımana ek olarak i-art enjeksiyon sistemi geliyor. bu yeni teknoloji sayesinde her enjektörün üstünde yer alan küçük bir işlemci, püskürtme basıncını takip ediyor ve ideal yakıt miktarının püskürtülmesini sağlıyor.

güvenlik kısmına geçersek, bünyesinde saymakla bitmeyecek kullanıcı dostu sistem barındırıyor. kaza yapmayı hemen hemen imkansız hale getiriyor. geri manevralarda aracın dört bir yanında bulunan sensörler aracılığıyla sizi uyaran cross-traffic, karşıdan size doğru bir araç gelirken otomatik fren yapan bir sistem, seyir halinde kaymaya başlarsa aracı otomatik olarak toparlayan ayrı bir sistem, adaptif farlar, kör nokta uyarı sistemi, park etme asistanı vb. yok yok bu araçta... volvo yönetimi de zaten kendi kendini süren araçlar katagorisine ilk adım olarak kabul ediyor.

katlanabilir arka koltuklar ile arka tarafta istediğiniz kombinasyonu oluşturabilirsiniz. muazzam bir iç dizayna sahip yeni volvo xc90'da en klas deri döşemelerden, gerçek ahşap kaplamalara ve 19 hoparlörlük ses sistemi ile lüks kavramını tekrar tanımlamış. 4 bölgeli elektronik klimasına ek olarak ısıtmalı, elektrikli ve hafızalı koltuklar, aracın iki yanında bulunan sensörler yardımıyla şerit takip sistemi, elektrikli ve sensörle açılabilen bagaj kapağı... kısacası yeni xc90 tek kelimeyle olağanüstü bir araç.

en ucuz opsiyonu 2.0'lık 225PS d5 modelinin liste fiyatı 333.000 TL olarak gözüküyor. diğer rakiplerine göre fiyat olarak tercih edilesi bir ucuzluğu yok ancak sunduğu lüks, konfor ve güvenlik sayesinde insanın gözü kapalı alabileceği bir suv olduğu gerçeğini yadsıyamayız.
(bkz: volvo xc90)
güvenlik sebebiyle suv ya da jeep almayı düşünenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken 'volvo'nun yeni efsanesi'.

zaten bildiğim kadarıyla türkiye'ye gelen araçların hepsi tükenmiş durumda ve şu anda almak isteyenlere mart ya da nisan gibi tarihler veriliyor.
volvo'nun her zamanki gibi "sade lüks" kategorisinde yarattığı araçlardan biri daha.
ve dört dörtlük bir araç sunmuşlar.

ilk olarak güvenlik konusunda çıtayı her defasında daha yükseğe koyabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. bu araçla birlikte de adeta tank moduna almışlar suv'ları.
öte yandan iç döşemede kullanılan ahşap detaylar çok zarif duruyor.
şimdi bu kadar büyük ve ağır bir araba da kesin hantal olur diyorsun ama adamlar onu da çözmüşler. performans açısından da sıkıntı yaratmayacak kalitede bir motor gücüne sahip.

kısacası, hem konfor, hem güvenlik, hem performans, hem de kalite sunuyor.
dört dörtlük demiş miydim?
Üretilmekte olan tüm suv'lardan daha yakışıklı olan otomobil.

Yakışıklılık bir yana sessizlik ve konfor da inanılmaz boyutlara gelmiş durumda. Adamlar bu sefer çok fena yaptılar, rakiplerine şimdiden geçmiş olsun.
nam-ı diğer tank. 7 kişilik kapasitesi olmasına karşın koltukların katlanarak her yola gelir oluşu ise süper. bıraksan araba kendi kendini sürecek seviyede, sen ise arkaya geçerek arkadaşlarınla batak bile oynayabilirsin.
bir kez daha kendini ispatlayan araba. şu kazaya baktığımda neden volvo sorusunun cevabını daha iyi anlıyorum.
En ucuzunun 333 bin TL olduğunu duyduğumda şok geçirdiğim otomobil.
Yahu 333 bin TL nedir, 333 bin TL"ye ne arabalar alırsınız.
Çok ama çok güzel bir ön kısma sahip olan suv'un incelemesidir.

Ayrıca kadınların aklına da ilk olarak 'güvenlik' kelimesinin gelmesini sağlayan bir otomobildir. Yani adını boş yere almamıştır.
kuzey amerika'da yılın arabası ödülünü de alan suv. amerikan pazarında rakiplerinden sıyrılarak bu ödülü alması bence 'bu araba olmuş' demek.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri