anlatayım;

öncelikle araç fotoğraflardan göründüğünden daha tatlı ve daha küçük. Baya baya küçük bir otomobil olduğunu söylemeliyim. motor da baya geriye konumlandırılarak ağırlık dağılımına katkıda bulunulmuş. neredeyse ortada bir motora sahip diyebiliriz.

Araca biniyorsunuz ve bacaklarınız neredeyse yere paralel konumda duruyor. hafiften bir f1 oturuş pozisyonu canlandırabilirsiniz gözünüzde ama o kadar da abartılı değil tabii ki. Boyumun 1.85 olduğunu ve ayak numaramın 44 olduğunu hemen belirteyim. Ayaklarınız pedallarda birazcık üste doğru sürtebiliyor. Mutlaka alışmanız gerek. Derinlik ayarı olmayan direksiyonda herhangi bir derinlik ayarı arayışına girmedim. Malum boyumdan dolayı kollarım uzun. koltuğu ise gerekli pozisyona aldığımda yeterli sürüş pozisyonuma geçtim ama dediğim gibi sıkıntı ayaklarda oluyor genelde. Tenteyi kapattığınızda baya bir basık ortam oluşuyor. Sportif sevenler için muazzam bir kokpit.

vitesin geçişlerinden sürüşte bahsedeceğim ama vites kutusundan bahsetmem gerekirse, sürüş pozisyonundan kaynaklı olarak vites topuzu ortalama olarak yüksekte duruyor ve bir eliniz viteste bir eliniz direksiyonda acayip sportif hissediyorsunuz. yani hafiften göbek hizanızda konumlandırılmış vites, vites at vites at diye yalvarıyor.

bu sürüş zevkinin içerisindeyken affedersiniz de telefonumu cebimden başka bir yere koymam zaten. çalsın dursun açıkçası umurumda değil. şaka bir yana tabii ki vitesin arkasında telefonunuzu koyabileceğiniz bir yer var.

gelelim sürüşe;

start tuşuna bastıktan sonra çok güzel bir ses karşılıyor sizi. Ses, sürüş pozisyonu, vites topuzu ve yüksek konumu, kısa camdan gördüğünüz şişkin çamurluk tepeleri ve kırmızı kaput. Her şey sportif kullanım için uygun. Dans etmeye başlayabilirsiniz. Ayaklarınıza dolanan bağcıkları hiç aldırış edeceğinizi düşünmüyorum. Sabaha kadar dansa kaldırmak için kestiğiniz kadını dansa kaldırmış oluyorsunuz çünkü. Sizinle bir bedenmiş gibi davranan sürüş karakterini anlatmaya pek edebiyat yetmeyebilir açıkçası. Elektronik ve yavan sürüşlerden bıkmış birisi olarak, sürüş karakteri abartılacak kadar iyi ve sizinle bütünleşmesi, iletişimi mümkün diyebilirim. Hidrolik direksiyon başına geçtiğinde rahatsız olan ben, nerede kremayer dişlisi diye ağlardım. Elektrik destekli bir direksiyonda bu kadar net ve kesin geri dönüşler almak son zamanlarda görmeye alışkın olmadığımız bir şeydi. Duygulandım.

Alt devirlerde birazcık piyanist şantör edasıyla düğünde dağıtılan limonatayı yudumluyorsunuz ama devir çevirmeye o kadar istekli ki, kendinizi bir anda boğazın en güzel yalılarından birinde en kaliteli orkestra eşliğinde, en güzel kadınla dans ederken ve yıllanmış fransız şarabını yudumlarken buluyorsunuz. Bu sıralarda gelen ses kulağınızın tüm pasını siliyor ve yüzünüzde istem dışı bir gülümseme oluşuyor. Küçücük bir makinede, böyle bir sürüş zevki alınca trafikte go-kart sürdüğünüzü düşünebiliyorsunuz.

Vites geçişleri biraz kemikli ve çat diye oturtmak istediğiniz vitese çok hızlı oturtabiliyorsunuz. Demek istediğimi rollingci bünyeler daha iyi anlar. Bahsettiğim vites konumu ise, yani kolunuzu böyle birazcık da paralel tuttuğunuzdan dolayı bu vites değiştirme olayı dansın en sevdiğiniz figürü haline geliyor. Dans et, dön, dans et dön ve en sevdiğin figürü yap. Vites değiştir. O sırada bütün gözler üzerinde olsun. İstersen redline'a kadar zorla.

Uzun kaput mesafesi her zaman sevdiğim ve genelde bir petrolhead'in de en sevdiği detaylardan birisi olmuştur. Evet dışarıdan küçük bir otomobil olsa da kendi boyutları çerçevesinde kaputu uzun bir mesafeye sahip. Sol tarafta otururken ise kaputun çıkıntılarını tamamen asimetrik olarak görüyorsunuz. Yani önünüzde direkt sol çamurluğun kaput üzerindeki çıkıntısını görüyorsunuz ve bu asimetrik görüntü garip bir haz vermeye başlıyor. Sorduğunuz sorulara net cevaplar veren direksiyonun yönlenmesi ise, sanki tekerler yokmuş da kaput kendiliğinden yönleniyormuş hissi veriyor.

100 km'nin altındaki hızlarda ara hızlanmalarda ciddi canlar yakabilirsiniz. Herhangi bir tali yoldan ana yola bağlanırken yolu göremediğiniz oluyor, çünkü sürüş pozisyonu baya alçakta. Yanınızda ortalama yüksek bir otomobil geçerse kendinizi çok garip hissedebiliyorsunuz. Tabii ki alçak bir arabada sürüş yapmaya alıştıysanız bunları hissetmeyebilirsiniz.

Sonuç olarak, kıvraklığı, hafifliği, sürüş pozisyonu, dikkat çekmesi, sesi, atikliği ve verdiği sportiflik ile gözümde tam bir "sürücü otomobili" unvanını alıyor. Eksikleri yok değil evet var ama gidişatına puan verilen öğrenciden hiçbir farkı yok.

Sevdim, gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Almak isterim. Öneri olarak da almak isterseniz mutlaka lsd opsiyonu isteyerek satın alın. Messi çıplak ayakla da futbol oynayabilir evet ama en sevdiği kramponlarını verirseniz harikalar yaratır.
tümünü gör
ilgili galeri