Geçen günlerde assetto corsada yaptığım çakma test sürüşünden sonra bugün gerçek haliyle test sürüşünü gerçekleştirdim. Öncelikle test aracının fotolarını koyayım;
Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5

Araç 1.5 motor 136hp olan power donanım seviyesinde bir araç. Aracın küçük olmasını bekliyordum zaten ama beklediğimdende küçük bir araç, fotoğraflarda hep sadece araç göründüğü için genelde boyutunu algılayamıyoruz. Araç power donanımda olduğu için recaro koltuklar yok ancak hiç değilse kumaş değil deri koltuklar var ve gayet konforluydu (veya sürüşe çok odaklanmıştım ve pek umrumda olmadı). İlk anda sevmediğim birkaç noktadan bahsetmem gerekirse; koltuğun yükseklik ayarı yok sadece sırtı oynuyor ve ileri geri yapabiliyor, direksiyonunda aynı şekilde derinlik ayarı yok sadece yukarı aşağı yapılabiliyor. Ben koltuğu en aşağı alıp kendimi ön göğüsten uzaklaştırıp sadece direksiyonu kendime çekmeyi sevdiğimden pek hoşuma giden bir sürüş pozisyonu yakalayamadım. Boyum 1.87 civarı (cidden tam bilmiyorum ölçeli çok zaman oldu) ve tavan kapalı iken kafamın tenteye değmesine 1cm falan gibi bir şey kalıyor ve dolayısıyla biraz basık hissettiriyor. Bunların dışında iç mekan gayet hoş, elinizle kontrol edeceğiniz şeylerin pozisyonu gayet iyi ayarlanmış kabin içerisinde, tavan açıp kapaması gayet kolay ve basit (4.20d cabrionun yavaş yavaş açılan tavanı yerine bu şipşak açılan tavanı tercih edebilirim).
Sürüş kısmına gelirsek daha önce yazdığım gibi istediğim bir sürüş pozisyonu ayarlayamasam da araç içinde kendimi çok rahat hissettim. Vites geçişleri sert gibi ancak gayet akıcıydı bu çok hoşuma gitti. Önünüzde uzanan upuzun kaput ile ve aracın neredeyse arkasında oturduğunuzu bilerek sürmek değişik bir his, daha önce buna çok yakın tarzda olan bmw z4m sürdüm birkaç gün ancak bu araç ondan daha rahat ve keyifli hissettirdi (belki z4m'de sıfır olsaydı oda rahat hissettirirdi bilemiyorum). İlk çalıştırdığınızda araç önce yüksek devirde çalışıyor ve o anki sesi gerçekten tatmin edici, o sesle birlikte sizi nasıl bir sürüş beklediğini tahmin edebiliyorsunuz. 1.5 motor gayet rahat devir çeviriyor ve hızlanması tatmin edici, 160lık sciroccoları üzebilir gibime geldi hatta. Motor sesi çok güzel, sürüş keyfi çok güzel, vites geçişleri çok güzel, frenler çok güzel kısacası aracı sürerken her şey çok güzel. Kullanılan amortisörler biraz fazla yumuşak ve aracın virajlarda çok sağa sola yatmasına neden oluyor ancak izlediğim test sürüşlerinde de hep bundan bahsediliyordu ve bunun özellikle konfor kaygısı ile yapıldığından bahsediyordu birkaç tanesi. Genel olarak sürüşü benim çok hoşuma gitti özetlersem. Bir detay daha ekleyeyim, üstü açık biçimde 170km gibi bir hıza çıktık ancak araç içinde hiç rahatsız edici bir rüzgar olmadı. Hava akışı çok iyi düşünülmüş araçta, sürekli üstü açık gezilebilir yani hava izin verdikçe.
Bütün test sürüşünü ses sistemiyle falan ilgilenmeden sadece motorun sesini dinleyerek yaptım :) tam çıkacakken ses sistemine bakmadığımız arkadaşımın aklına geldi ve tekrar aracın içine oturduk. 9 hoparlörlü bose sistemin bası gayet güçlü, diğer hoparlörler ise çoğu kişiyi tatmin edecek kadar kaliteli. Belki biraz equalizer kısmında vakit geçirilirse çok daha iyi sonuçlar alınabilir (veya aracın hoparlörlerini denerken biraz kötü davranmışlardır o yüzden çok iyi ses veremiyordur belki bilemiyorum). Koltukların kafalık kısmında 2 şer adet hoparlör bulunuyor ve bunlar aracın üstünün açık-kapalı olmasına göre ses düzeylerini ayarlıyorlar, bence bu güzel bir özellik çünkü cidden üstü açık araçta yüksek hızlarda müzik dinlemek çok zor oluyor, ya sesi açıyorsun amele gibi millete de dinleterek gezmek zorunda kalıyorsun yada kendin de dinleyemiyorsun. son olarak bagaj hacmi çok kısıtlı ancak aracın zaten yapılma amacı belli, bu yüzden evinizin tek aracı olacaksa tercih edilmeyebilir ancak evde normal bir araç varsa yanına kesinlikle alınabilir. Bu şekilde içinde biraz daha vakit geçirdikten sonra kendisiyle vedalaştık. 2.0 halinin bilstein amortisörler, recaro koltuklar, 17" jantlar, önde arkada 280mm diskler ve kilitli diferansiyel ile çok daha keyifli olacağını düşünüyorum. Kendisini test etmek için yaptığım 285 kilometrelik yolculuğun değdiğini söyleyebilirim. Diğer bayilerin yaptığı gibi test sürüşü araçlarını satmadıkları için ve çok ilgili oldukları için Mazda Haldız bayisine çok teşekkür ederim.
tümünü gör
ilgili galeri