Geçen hafta test sürüşüne çıkma fırsatı bulduğum güzide araçtır kendileri.

İlk görüşte aracın ebatları dikkat çekiyor, trafikte gördüğünüz bir çok araçtan hem boy hem en hemde yükseklik olarak küçük bir araba. Sürücünün konumlandırılması da arka tekerlere çok yakın 50:50 ağırlık dağılımını ispatlar nitelikte. Bu hususta kaputu açtığımızda motorun mümkün olduğunca ortaya konumlandırıldığını fark ettim. Boyuna yerleştirilen motorun başlangıcı ile ön tampon arasında nereden baksanız 50 santimetre olduğunu söyleyebilirim.

1.70 boyunda olduğumdan ideal sürüş pozisyonumu yakalamakta güçlük çekmedim bilakis ne kadar kendimi koltuğa gömsem de kaputun tamamını görerek kullanmak büyük bir keyif. Test günü şansıma yağmurluydu dolayısıyla üstü açık gezemedim ama denemek için üstünü açtım. Mazda bu cabrio mekanizmasına son derece basit çözüm getirmiş. Malzeme kalitesi konusunda ise, ben ki alman aşığı olmama rağmen bu araçta rahatsız olmadım. Çünkü araç zaten bekleneni karşılıyor, evet malzeme kalitesiyle kendine aşık etmiyor ama üzmüyorda.

Ve sürüş anı, motoru çalıştırdım, adeta supercar edasıyla motor önce 2500 devir civarına çıktı ve sonra kendiliğinden rölantiye oturdu. Bu sürüş kısmının bana fragmanıydı. Evet bir çok yerde okuduğum üzere vites topuzu titriyordu, ama ben rahatsız olmadım aksine mekanik hissine katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Test esnasında 2 kişiydik ve tahminen araç 1150 kilo civarındaydı bu tip bir arabada 131 beygir kafamda soru işaretiydi ancak gazlamaya başlamamla birlikte kahkaha atmam bir oldu. Bir yandan bana yaşattığı akselerasyon, bir yandan motorun içerde konuşmamızı engelleyen senfonisi beni mest etti. Stok bir MX-5 den ben böyle bir ses beklemiyordum açıkçası. Direksiyonun elektrikli olduğunu biliyorum ama en son bu hissi hidrolik direksiyonlu Megane RS'te almıştım.

Fren pedalını pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim, sanki diski ayağımla ben sıkıyorum hissi aldım bastıkça sertleşiyor ve basmama oranla yeterince iyi durmuyor. Belki de Fethiye'de lansmanda araçların hidroliğini kaynatmış olabilirler. Bu nedenle net konuşamıyorum.

Bu 10 dakikalık test 1 haftadır aklımdan çıkmıyor. Bana tarifi mümkün olmayan duygular yaşattı.Daha keşfetmeyi bekleyen çok fazla yanı var. Ne multimedya sistemleri, ne Bose hoparlörleri nede aracın limitleri hakkında en ufak bir fikrim yok. Umarım yakın zamanda sözlükte güncesiyle karşılaşırız.
tümünü gör
ilgili galeri