geçen hafta aldığım honda pcx 150'nin incelemesidir. hayatımda ilk defa motosiklet incelemesi yazıyorum, enteresan bir duygu.

şimdi öncelik bu aletin ikinci el satış fiyatı yaklaşık 8.000 tl, üzerinde aksesuarlar olunca fiyat daha da artıyor. bu aksesuarlardan bazıları çok önemli oraya geleceğim.

öncelikle motosiklet alıp kullandığınız ilk an aklınıza gelen şey 'bunu neden daha önce yapmadım ki?' oluyor. istanbul gibi bir trafik cehenneminde otomobil kullanmak gerçekten çılgınlık. hemen hemen tüm yolculuklarım yarı süresine inmiş durumda.

yeni kasa pcx'lerde süspansiyon bir önceki kasaya göre çok daha konforlu. zıp zıp olma sorunu bu kasa ile aşılmış, aynı şekilde aydınlatma grubu da bir önceki kasaya göre çok daha başarılı. zaten ön far grubunda led aydınlatmalar kullanılmış.

kombine fren güzel çalışıyor ama motosiklet alırken hidrolik seviyesine iyi bakmanızı öneriyorum.

orta tempo - köprü trafiğinde yakıt tüketimi 1.8 litre / 100 km idi. hani yeme de yanında yat, resmen bedava.

eğer üzerinde michelin city grip lastik yok ise ilk işiniz bu lastiği almak olsun, üzerinde gelen irc marka lastikler çok kötü.
Otomobil ustası orço'yu da trafik çilesine kurban ettiğimizi gösteren başlık. (bkz: Swh)
Motosiklet gerçekten trafik sorunu için etkili çözüm, yoksa Çin'de Tayland'da herkes araba kullanmaya kalksa ne olur bu trafiğin hali.
Hidrolik seviyesi fren balatası aşınıp inceldikçe düşer Bu sebeple hidrolik azalmış deyip doldurmaya kalkmayın aksi durumda yeni balata takarken hortumları patlatma ihtimaliniz olan motosiklet. Yeni balata takmanıza rağmen hala düşükse tamamlayabilirsiniz.
Aklın yolu bir dedirten hareket. Hayırlı olsun. Ayrıca (bkz: arabalisozluk.com/scooter/25550">arabalisozluk.com/scooter/25550)
şehir içinde biraz daha zaman geçirmeye başlayınca ortalama yakıt tüketimi 2.2 litre olmuş olan motosikletin incelemesidir. bu da update olarak burada dursun.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri