2015 senesinde üretilen ford mustang’in yeni modeli, 2.3 ecoboost motoruyla vergiden ve yakıttan tasarruf yaptırması hedeflenmiş.

test aracı olarak; 2.3 ecoboost, rwd (arkadan çekişli), 317 beygir ve 432 Nm torka sahip 6 ileri otomatik vitesli bir ford mustang kullandığımı belirtmem gerek. 19 inçlik pirelli p-zero lastikler de yolculukta bize eşlik etti.

fabrika değerlerinden bahsetmek gerekirse;

şehir içi: 14,3 lt
şehir dışı: 7,2 lt
ortalama yakıt tüketimi ise 9,8 lt.

aracın 0-100 değeri ise 5.8 saniye olarak gösterilmiş.

artıları; konfor, performans ve sürüş rahatlığı diyebilirim. yalıtım, eğlence sistemi, egzoz sesi ve 2. sıra yaşam alanı ise eksileri olarak göze çarptı.

iç mekan

ilk oturuşta premium havası alıyorsunuz ki bunu daha arabaya binmeden çektiğimiz fotoğraflardan dahi hissetmeniz mümkün. bazı yerlerde diğer bineklerden alınan parçalar gözünüzü tırmalasa da (sinyal kolları, far kumandası gibi) kalan noktalarda fazlasıyla özgün hissettirmesini biliyor. genel olarak malzeme kalitesi ve işçilik iyi denilebilecek seviyede. özellikle koltuklar ve konsolda yer alan düğmeler çok iyi, tuşlardan çıkak sesler bile çok olgun ve tırmalamıyor. yer yer kaportada işçilik hataları mevcut.

iç mekanın aslında en zayıf olduğu nokta, kullanılması pek mümkün olmayan 2. sıra koltuklar. 1.60 - 1.65 gibi boy limitleri mevcut. ama ford bunun farkında olacak ki arkadaki isofix bağlantı noktalarını unutmamış. ancak bebekler orada güvenli şekilde seyahat edebilir. ön kısım ise yeterince geniş, bagaj ise 408 lt. Bu tür araç için gayet iyi.

eğlence sistemini artık herkes biliyor malum sync 2, biraz basmatik biraz dokunmatik ama iç güdüsel çalıştığı için geçer not alıyor. çalışma hızı ve tepki süresi çok iyi değil tıpkı diğer bineklerdeki gibi aynı. müzik sistemi shaker pro 12 hoparlör + bagajda 1 adet 8'lik subwoofer mevcut. aşırı detaylı dinlemeye fırsatım olmadı lakin genel olarak gayet iyi diyebilirim. arabanın motor sesini dinlemek ve dışarıyı seyretmek daha baskın çıktı bu sürede…

ses

motor sesi dışardan bakınca yok denilecek kadar az ve klasik turbo motor gibi. içerden ise devrini aldığında çok tatlı homurdanma başlıyor özellikle 3 bin devir üstünde ve bu ses hiç bir zaman rahatsız edici şekle dönüşmüyor. bana kalırsa daha fazlası bile olmalıydı. v8
egzoz sesi ilk çalıştırmada mırıldanma olsa da devamında ses alamıyorsunuz. rüzgar sesi üzerinde konuşulması son detaylardan, yok denebilecek seviyede.

lastik sesi konusunda çok fazla bir sorun yok hatta bu taban genişliğine göre iyi lakin lastiklerden çıkan toz-çakıl parçalarının taban sacına değdiğini duyabiliyorsunuz, bu olmaması gereken detaydı.

konfor

19'' janta göre gayet iyi. aslında konforun iyi olması koltuğun pamuk gibi olmasından bile başlıyor diyebiliriz ardından yeterince kalın lastik yanağı (255/40) geliyor ve daha sonra diğer teknik detayları.

çok derin çukurlar biraz gürültüye sebep olsa da bu gövde ve yalıtıma göre gayet iyi.
koltukların destekleri yumuşak gibi görünse de içine iyice oturulduğu için yetersiz gelmedi

motor & sürüş & şanzıman

motor 2.3 lt ama çok canlı. hem gücünü hem torkunu hissettirmesi için biraz devirlenmesi gerekiyor. ayrıca otomatik vitesin hazır olduğu zamanı bilmeniz gerekiyor eğer bunlar tamamsa kalkışa hazırsınız demektir. yumuşak sürüş sebebiyle yüksek hızlara nasıl çıktığınızı anlamıyorsunuz. şanzıman, vites geçişlerini neredeyse pürüzsüz yapabiliyor.

birazcık yanlamaya izin veriyor ama sonra kendini topluyor uzun süreli şova izin vermiyor maalesef. kullanması zevkli fakat yer yer çok dikkat edilmesi gerekiyor. özellikle ayağınızı gazdan çektiğinizde araç yığılmıyor ve mevcut hızını devam ettirmeye çalışıyor. uzun yolda tüketimin düşük kalmasına ve konforlu bir sürüşe izin verilmiş.

vites değiştirme pedalları, mondeo ve focus'ta şikayet ettiğim gibi küçük değil daha büyük yapılmış ama tepki süresinde pozitif yönde iyileşme yok, yeterli hıza sahip ama daha iyi olmasını isterdim.

frenler de ise bir sorunla karşılaşmadım ısındıktan sonra fakat fren tepki süresinin çok iyi olduğunu söylemem gerekiyor. alışma evresinde biraz konforunuzu sekteye uğratabilir.
en kötü yanı direksiyon sistemi denilebilir, bu araca göre fazlasıyla yapay. tepkileri iyi ama yolu okuma konusunda zayıf. araç yanlarken bile zevk almanızı törpüleyebiliyor. keşke bu hidrolik kalsaydı.

test tüketimi:

gazlanırsa 20 litre ve üzeri (Ortalama 22'lere kadar geldi)
ortalama Şehir içi: 13 lt
yoğun trafik: 15+ lt
uzun yol: 7.0 lt (6.8 görüldü) mümkündür ama dayanabilirseniz.

diğer detaylar

- Korna sesi hiç yakışmamış :( Ayrıca korna sesi aktif olduğunda gaz pedalı titriyor.
- ön park sensörü lazım.
- çevre görüş olarak ilk etapta alışkanlık gerekebilir ama sonrasında iyi bir dönüş çapı ile sorunsuz kullanılabiliyor.
- geri görüş kamerasının standart olması iyi olmuş en azından arka tarafı kollamak kolay.
- 2. sıraya geçiş için yapılan koltuk mekanizması kullanışlı değil. Sırtı yatırdıktan sonra elektrik kontrolü ile bir de koltuğun öne kaydırılması beklenmeli.
- bi-Xenon farların aydınlatması hem uzunda hem kısada yeterince iyiydi.

Yazılı Test Detayları
tümünü gör
ilgili galeri