satış fiyatı yaklaşık 60.000 tl olan dacia duster test sürüşüdür. öncelikle belirtmek isterim ki bu otomobili fiyat/performans oranına göre inceledim, beklentilerimin çok yüksek olmamasının sebebi tam olarak budur.

şu an bu sınıfta alabileceğiniz en ucuz otomobil diyebilirim kendisi için, bundan daha ucuzu büyük ihtimalle at arabası falan olacaktır. bu sebepten dolayı acımasızca eleştirmeden önce bu gibi detayları gözden geçirmek gerek.

motor ile başlayacak olursam, zaten kendisini gayet iyi tanıyoruz. renault'un son yıllarda üretmiş olduğu en başarılı motor ünitesine sahip. 1.5 litrelik dizel ünite yakıt tüketimi konusunda çok cimri, yaklaşık 500 kilometrelik test süresince ortalama yakıt tüketimi 5.3 litre idi. bu sınıfta böyle bir ekonomi pek bulabileceğiniz bir şey değil. motor sesi biraz fazla, içeri de geliyor keza izolasyon çok iyi değil. gaza bastığınızda da sizi yarı yolda bırakmıyor, elinden geleni yapıyor. hiç bir konuda çamur atamayacağım.

süspansiyon sistemi biraz sert. tümseklerde ve kesikli çizgilerde bunu çok daha net anlıyorsunuz. bunun amacı zaten yerden yüksek olan otomobilin daha da esneyip saçmalamasının önüne geçmek belli ki. daha kaliteli bir sistem kullanılabilirmiş ama satış fiyatını düşününce bu çok da sorun değil. kafa yeteri kadar yönleniyor, limitleri hiç düşük değil. understeer problemlerini çok yaşamıyorsunuz.

frenler standart bir otomobil için yeterli, ne eksik ne de fazla.

kabinin malzeme kalitesi beklentilerimin bir tık altında kaldı diyebilirim. cam açma kapama tuşunun yeri ergonomik olarak hatalı, olması gereken yerde nedense bir kap var, amacını çözemedim. ekranın dokunmatik hassasiyeti güzel, ancak onun da konumlandırılmasında sıkıntı var. ekranı görebilmek için aşağı bakmak zorunda kalıyorsunuz, sanki arkada oturanlar için yapılmış gibi bir durum söz konusu. klima kumandalarının kullanımı oldukça kolay, zaten renault'tan alışmışlığımız mevcut.

eco tuşu çok işe yarıyor, yakıt tüketimine oynuyorsanız kesinlikle açık olmalı. ancak bu donanım aktif iken otomobil eşekten hallice oluyor, sollama yapmak falan çok zorlaşıyor.

sonuç olarak alır mıyım? bu fiyata evet alırım. hem de hiç düşünmeden alırım. yedek parça sorunu yok, işçilik ucuz, ikinci eli çok kuvvetli. almamak için tek bir sebep bulamadım.
tümünü gör