Satış fiyatı yaklaşık 70.000 tl olan dizel otomatik Citroen C3’ ile çıkılan test sürüşü sonrasında yapılan detaylı analizdir.

Açıkçası satış fiyatını görünce insanın beklentileri yüksek oluyor, belki fiyatı bilmesem daha iyi yorumlar yapabilirdim. 1.4 litrelik dizel motor 68 beygir ve 160 Nm tork üretiyor. Otomatik şanzıman ise 5 ileri, eski tip şanzımanlardan.

Led gündüz farları otomobili dinamik ve teknolojik göstermiş bu detayı beğendim. Ön cam eskisine göre çok daha uzun, önde oturan yolcu ve şoförün üstünde cam var, bu ferah bir ortam yaratılmasını sağlamış bunu da beğendim.

Cam uzun olduğundan dolayı kabin ışıklandırmaları sağa ve sola yerleştirilmiş, geceleri içeriyi yeterince aydınlatmıyor. İçeride bir şey arıyorsanız çok zorlanıyorsunuz.

Direksiyon - vites kulakçıkları - radyo düğmeleri çok demode. Eski hissettiriyor. Özellikle peugeot 208 gibi bir rakibi varken bu kabin ile iş yapması çok zor.

0 - 100 km/s hızlanması tam 16.2 saniye sürüyor. Hem motorun cansızlığı hem de otomatik şanzımanın hantallığı ortaya çok yavaş bir otomobilin çıkmasına neden olmuş. Gerçekten hızlanırken insanın canı sıkılıyor. Ama bunun yanında yakıt tüketimi çok düşük, test boyunca 4.5 litre ortalamam vardı ki şehir içiydi genellikle rotam.

Arabanın iki tane artısı var bana göre; ön cam sayesinde ferah bir kabin ve yakıt tüketimi.
Bu fiyatı hakettiğini söylemem biraz vicdansızlık olur.

(bkz: citroen c3 1.4 e-hdi bmp stt)
tümünü gör
ilgili galeri