sahibi olduğum citroen c1 incelemesidir. yani kendisi için uzun dönem test sürüşü de diyebiliriz. otomobili 10.000 kilometrede iken aldım, şu an 20.000 kilometrede.

bu otomobili almamdaki ana sebep her gün şehir içinde 40 kilometre yol yapıyor olmam. yoksa kimse gidip renault megane rs'ini satıp da citroen c1 almaz. rs'in incelemesini de şuraya iliştireyim: (bkz: renault megane rs 2.0t 225 incelemesi)

--- kabin ---
kabin için denebilecek aslında çok bir şey yok. hemen hemen her yerdeki plastikler sert, plastik olmayan bölümlerde (kapı içleri) bildiğiniz sac kullanılmış. hafif olması ve iş görmesi için üretilmiş bir otomobil olduğundan buraya takılmanın bir anlamı da yok.

kullanılmış olan dokunmatik ekranın hassasiyeti güzel, bluetooth'u oldukça iyi çalışıyor, otomobil ile ilgili bilgileri de bu ekran sayesinde görebiliyorsunuz.

ön koltuklar tek parça yani yekpare, oldukça sportif görünüyor. binen kişiler 'sonradan mı taktırdın apaçi' gibi sorular sorabiliyor, uyarayım dedim.

arka kısımda 1.80'den kısa birisi oturabiliyor ama üstü için ızdırap olabilir.
--- kabin ---

--- sürüş ---
sürüş bu otomobilde en beğendiğim detay belkide. bunun en büyük sebebi boyundan büyük iş çıkaran süspansiyon sistemi. bir çok otomobilde bu kadar iyi ayarlanmış bir süspansiyon sistemi bulunmuyor. istediğinizde yol tutan bir minik olabilirken her türlü tümsekten zıp zıp geçebiliyorsunuz. 10.000 kilometredir bir kez bile amortisörlerin çalışma aralığının dışına çıkamadım.

motor 1 litrelik bir atmosferik motor. kendisinden çok bir şey beklemenin anlamı yok, amaç az yakıt tüketmesi. 10.000 kilometrelik şehir için ortalamam 4.9 litre, otomatik vites ve benzinli bir otomobil için bu çok iyi bir değer. ama motor bazen yetersiz kalabiliyor, klima açık iken sollama yapmak riskli olabiliyor.

şanzıman bildiğimiz yarı otomatik şanzıman. idareyi kendisine bırakırsanız oldukça sarsıntılı bir sürüş oluyor, en güzeli vitesi kulakçıklardan atıp vites atarken ayağı gazdan çekmek. bu şekilde dsg gibi sarsıntısız bir vites geçişine sahip olabiliyor kendisi.
--- sürüş ---

--- sonuç ---
sonuç olarak şu an sıfırı 53.000 tl'ye satılmakta olan bir otomobil citroen c1. otomatik vites ve benzinli rakipleriyle aşağı yukarı aynı fiyatta. ben tasarımı ve fransız olmasından dolayı kendisini tercih ettim. şehir içi için çok ama çok mantıklı bir otomobil olduğunu söylemek gerek.
--- sonuç ---
mini alamamış olan bünyemin yazısını okuduktan sonra almayı düşündüğü otomobil. koca sözlüğün kurucusu biniyorsa ben de binebilirim. (bkz: swh)
reisin bir başka incelemesi. kısa ve öz oluyor, gerekli bilgileri veriyor ya bayılıyorum.
dedemi küçük otomobillere bindirenler utansın diyor ve aradan çekiliyorum.
1.000 kilometrelik uzun yol maceramın sonucu olarak bir şeyler daha eklemek istediğim inceleme.

1 litrelik motor belli bir devirden sonra (3.500) vtec açıyor, yani vti dediğimiz teknoloji devreye giriyor. 180 km/s olan kadranı 4-5 kere bitirme fırsatı buldum.

yüksek hızlarda rüzgardan çok fazla etkileniyor, bu da çok normal keza ağırlık çok düşük.

ne yaparsanız yapın ortalama yakıt tüketimi 6 litrenin üstüne çıkmıyor.
Bir citroen fanı olarak beğendiğim inceleme.
C1 iyidir, hoştur bilemem ama an itibarıyla 55.750 liraya benzinli otomatik C3 alınabilirken, 54.900 liraya (ek paketlerle daha da pahalı) benzinli otomatik C1 alınması hiç olası değildir.

sonra vay efendim
(bkz: a segmenti otomobillerin ülkemizde tutulmaması)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri