Satış fiyatı yaklaşık 55.000 tl olan Yeni Peugeot 308 modelinin 1.2 motorlusunun test sürüşüdür.

2014 yılında yılın arabası seçilmiş bir otomobile binerken insan biraz meraklı ve beklentileri yüksek oluyor.
Bundan önceki kasalarında hiç bir zaman başarılı olamamış bir otomobil için bu önemli bir başarıydı.

Yeni kasa gerçekten çok dinamik ve güzel görünüyor. Beni rahatsız edebilecek tek bir ayrıntı bile bulamadım dışında. Arka far tasarımı da ön far tasarımı da, plakalığın altındaki çizgi de çok ama çok şık detaylar.

İç mekanın plastik kalitesi gerçek anlamda çok başarılı. Sınıfındaki bir çok rakibine buradan çok gol atmış durumda 308. Malzemeler kaliteli ve dokununca da insana güzel hissettiriyor. Direksiyon ve vites topuzu Peugeot 208'e benziyor, kadranları görememe sorunu bu arkadaşta da var. Kadranları görememek dışında beni rahatsız eden başka bir detay yok kabinde.

1.2 litrelik atmosferik motor çok cansız, 82 beygir ve 118 Nm tork yaklaşık 1.200 kilogramlık bir otomobili taşımak için güçsüz kalıyor. 0 - 100 13.3 saniye sürüyor. Vites geçişleri çok güzel ve çok kolay o konuda herhangi bir sıkıntı yok. Ortalama yakıt tüketimi ise 6 - 6.5 litrelerde geziniyor.

Sonuç olarak alınacak ise 140 kilogram hafiflemiş olsa da bu motor seçeneği ile alınmamalı. Yeni çıkan 1.2 turbo motor tercih edilebilir.

tümünü gör
ilgili galeri