2013 yılında sıfır olarak 47.200 tl’lik bir satış fiyatı ile aldığım seat ibiza cupra model arabamın test sürüşü yazısıdır.

Daha henüz ötv illetine zam yapılmamışken aldım kendisini, o ara satılmakta olan hızlı ve ucuz otomobillerden birisiydi. Dolu bir 1.6 tdi ibiza’dan daha ucuzdu bu arkadaş. İnanılmaz mantıklı bir seçimdi yani. Şu anki satış fiyatları ikinci elde bile 55.000 tl bandında, sıfır 1.8 litre motorlusu ise yaklaşık 100.000 tl.

Arabayı sipariş ettiğimde de biliyordum ki kabin malzemeleri çok kaliteli değil, en azından bir volkswagen polo gti kadar iyi değildi. Aldığım zaman bunu bilerek teslim aldım, o yüzden içime çok oturmadı. Evet kapı içleri çok sert, gösterge paneli hizası kısmen yumuşak plastik. Ben herhangi bir trim sesi ile karşılaşmadım 15.000 kilometre boyunca ama dışarıdaki sesleri içeriye alıyordu.

Koltuklar rahat, destekleri yeterli ama keşke siyah beyaz olmasaydı demiştim. Arabanın tasarımına uymuyormuş gibi geldi her baktığımda. Bunun dışında direksiyon üzerinde hiç bir tuş yok ki bu çok can sıkıcı. Radyo, yol bilgisiyarı gibi fonsiyonların hepsi ayrı ayrı kollar ile komut alıyor. Bu da performanslı sürüşlerde elleri direksiyondan çekmek demek, hot hatch diye satılan bir otomobilde daha iyisini beklerdim. Ses sistemi gayet yeterli, aux çıkışının da ses kalitesi gayet güzel. Bu konuda hiç bir problem yaşatmadı.

Şanzıman ve motorun uyumu oldukça iyi, özellikle şanzıman sportif kullanıma çok uygun. İstediğiniz gibi vites küçültebiliyor, inat edip küçültmeme gibi bir durum yok. Motor zaten bildiğimiz bir motor, bendeki cth kodlu olandı. Cth kodlu olanlarda yağ eksiltme oldukça az, bunu söyleyebilirim. Aynı şekilde cth kodlu olanlar cav kodlu olanlardan çok daha hızlıydı, stock olan iki otomobilde cth olan 4-5 boy hızlıydı.

Gelelim can sıkıcı iki konuya; fren ve süspansiyon.
Süspansiyon rezaletten hallice, araba düz yolda bile top gibi sekiyor. Tümseklerden sonra bounce etmesi çok zaman alıyor ve yeterli değil. Yüksek hızlarda küçük bir çıkıntıya denk geldiğinizde hayatınızı riske atabilecek kadar kötü diyebilirim. esp zaten kapanamıyor, bence bu yüzden. Kapanırsa patlayan patlayana durumu oluşabilir. Bilstein B8 amortisör ve eibach spor yay ile bu sorunu çözmüştüm.Arkası da çok oynak, bu eğlenceli bir detay. Lift off’te hemen arkası geliyor.

Fren mevzusuna gelecek olursak.. Arabada 288 mm’lik çük kadar diyebileceğimiz fren diskleri vardı, bu diskler yine aynı şekilde çok güçsüz bir fren kaliperi ile geliyor. İlk basışta dahi fren namına bir şey bulamıyorsunuz, piste falan çıkarsanız ikinci üçüncü frende pedal en dibe kadar iniyor. Ben yine bu konuyu Brembo fren kaliperi ve 312 mm disk kullanarak çözmüştüm, kesinlikle tavsiye ederim.

Yakıt tüketimi konusunda ‘bence’ çok başarılı bir otomobildi. Basmadıkça 7 litrelerin üstünü ortalama olarak zor görüyordu. Bu konuda hiç üzmedi.

Sonuç olarak zamanında uygun fiyatıyla çok cazip bir seçenek olsa da artık o cazibesini maalesef yitirdi. 50.000 tl bandına ikinci eli alınıp üstüne 15.000 tl falan harcanırsa gayet güzel ve keyifli bir araba sahibi olabilirsiniz.

Not: Video şahsıma aittir, incelemesini yazdığım arabada videodakidir.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Kullandığım anda aklıma gelen hemen hemen tüm detayların yazılmış halidir.

Ekleyebileceğim tek şey; dış görünüşü en başarılı ve hala satılmakta olan hot hatch kendisidir.
fiyat / performans oranı çok iyi duran araba. seçeneklerim arasına kendisini de ekledim artık. otomobil alacağım fikir sahibi olayım diye geldim, daha çok seçenek belirdi, iyice kafam karıştı:)
180'nin neyi ifade ettiğini anlayamadığım inceleme. içerikte pek bahsedilmemiş ama beygir gücü galiba.
Frenleri çok kötü olan araba.

Sadece fren gücü değil, fren pedalının hissi de inanılmaz kötü. Onun dışında yapay motor sesi de çok sinir bozucu. Ön konsolu ise tam bana göre. Dokunmatik ekran, tuş fazlalığı gibi sinirimi bozan şeyler yok.
Cuprada başka seçenek olmasada 1.4 tsi ın 122,125,140,150,160,170,180 hp versiyonları bulunduğu için başlığa yazılan 180 beygiri ifade etmektedir. Gerçi incelemedeki ibiza cupra cth seçeneği olduğu için iyi benzinle düzgün kalibrasyonlu dynolarda (bkz: Dinamometre) 180-192 hp arası güç çıkarmaktadır.
Klasik eleştirileri cevaplamak isterim . 2014 ile araç ufak tefek makyaj yedi direksiyon simidi falan bu sırada bence frenleri de iyileştirmişler . İntercity etkinliğinde en iyi duran araç benimkiydi üstünde fabrika çıkışı Potenzalar vardı . Ayrıca fren hissi kötü derken bir şey anlamadım yani nesi kötü ? Çok mu geç algılıyor freni veya çok mu erken ? Arabayı 1 hafta kullanan biri bu yorumu yapmaz eğer bir kere inip bindiysen her araç öyle geliyor zaten .

Ses sistemi çok kötü Aux ile Radyo arasındaki fark inanılmaz hani bambaşka bir araca binmiş gibi oluyorsunuz . Bu yüzden aldığımdan beri RAdyo dinlemedim daha . Direksiyonun üstünde tuş olmaması özellikle ani manevralarda falan çok iyi oluyor bazen el çarpabiliyor . Olmaması da çok kötü Renault clio gibi soldan kolla ses açıp kapatıyorsun .

Ki soldan ses ile uğraşacağına sağ elinle radyodan kanal veya ses değiştir daha ergonomik ve daha güvenli .

İç donanım olarak zaten pek bir şey yok araçta . Ben bunu POLO GTİ satışlarının düşmemesine yoruyorum . Polo Gti ı tasarım olarak ezdiği için bu araç bu kadar tutuldu . Polo tarzı bir şey olsa iç donanım olmasa bu arabanın kimse yüzüne bakmaz Cupra diye bir şey olmazdı .

Kim ne derse desin Stock Cupra çok çok çok yetiyor görünüşü olsun , aldığınız zevk olsun gayet iyi . Ha gelip de yok 4 kapı değil falan filan saçma geliyor bunu kabullenip alan bir insana bu arabanın bagajı yok eleştirisi yapılamaz.
Tam bir şaka makinası
(bkz: Otopark.com) test sürüsünü izlemenizi şiddetle tavsiye ederim (neden şiddetle bilmiyorum ama izleyin yani)
ne kadar muhteşem olursa olsun iç mekanda kullanılan malzemenin kalitesizliğinin gözüme battığı araç. kalitesiz yani bilerek yapıyorlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri