herkese merhaba, 1994 mitsubishi pajero 2.8 td incelemesi sonrasında yeni bir mitsubishi incelemesiyle karşınızdayım.

inceleyeceğim araç şahsıma ait olmakla birlikte modern bir otomobil. bugün 2010 model mitsubishi colt cz3'ü inceliyorum.

--başlangıç--
smart forfour ile platform kardeşi olan mitsubishi colt, cz30 kasa koduyla ülkemiz yollarına 2004 yılında çıkmış bir model. 2004-2008 yılları arasında 1.5 litre 109 hp, 1.3 litre 95 hp benzinli olmakla birlikte 1.5 d-id isimli mercedes üretimi dizel motorla piyasaya sunuldu. colt 2008 yılında makyajlanarak şimdiki görünümünü aldı. 2004-2008 arası kasalar için 'pikaçu kasa', 2008-2012 kasası içinse 'yavru köpek balığı' ismi verilmiştir mitsubishi severler tarafından. üretildiği dönemde sınıfının iddialı modellerinden olan polo, ibiza, clio, fabia gibi modellerle rekabet içindeydi. colt üretimi 2012 yılında sona ermiştir. yerine gelen model ise mitsubishi space star'dır.

--tasarım--
colt cz3'ün tasarımı önden ve yandan baktığımız zaman 5 kapı colt'la aynı. ancak arka tasarım 5 kapı colt'tan çok farklı. pek çok kişi 3 kapı colt'un arka tasarımını 5 kapı olanından daha başarılı buluyor. 3 kapı b sınıfı coupe bir araba için güzel bir tasarıma sahip.
srv2.betterparts.org/images/mitsubishi-colt-cz3-remix-08.jpg
i.hizliresim.com/zn4EjR.jpg


--iç mekan--
colt, honda jazz ile birlikte sınıfının en geniş iç hacmine sahip otomobili kabul ediliyor pek çok otorite tarafından. bu durum 3 kapılı cz3 içinde geçerli. cz3'ün yüksek tavanı iniş binişleri kolaylaştırıyor. ayrıca tasarımdan çok pratikliğe önem verilen iç mekanda, soğutmalı torpido gözü ve pek çok büyük göz bulunuyor. parfümünüzü bile koyabileceğiniz bir göz mevcut. kalite olarak fena değil, yumuşak plastik hiç bir yerinde kullanılmamış. ancak trim sesi duyulmuyor, ayrıca plastiğin kalitesi de ön konsolda başarılı ancak kapılarda kullanılanın kalitesi vasat. sınıfında çok daha kaliteli iç mekanı olan otomobiller var ama dediğim gibi, mitsubishi kaliteden çok pratik olmasına önem vermiş. bagaj hacmine geçersek bagajı oldukça ufak, bir bavul zor sığar. ancak arka koltuklar dümdüz bir şekilde katlanabildiğinden ekstra bir hacim elde edebiliyorsunuz. pikaçu kasalarda arka koltuklar ayrıca ileri geri hareket edebiliyordu ama makyajla birlikte mekanizma ses yaptığı için kaldırılmış. aracımızda ses sistemi olarak 6 hoparlörlü ve aux girişli bir ses sistemi mevcut. ses kalitesi vasat.
i.hizliresim.com/WbYrZL.jpg
i.hizliresim.com/40lR8Q.jpg
i.hizliresim.com/B82969.jpg

--motor ve şanzıman--
cz3'ün kalbinde 1332 cc 95 beygir gücünde, 125 nm tork'a sahip başarılı bir motor bulunuyor. colt cz3'ün 0-100'ü amt şanzımanla birlikte 11.8 saniye. amt şanzıman yarı otomatik bir şanzıman ve 6 ileri vitese sahip. vites düşürmekte geç kalan ve yokuşlarda kaydırma yapan amt şanzıman asıl maharetini ekonomi manasında gösteriyor. cz3 colt, cruise control açık bir şekilde uzun yolda 90'la giderse yol bilgisayarında 4.5 ile 4.8 arasında yakıt tüketimi değerleri gösteriyor. bu, b sınıfı benzinli bir araba için çok başarılı bana göre. 120'yle giderseniz 6.5 litre yakıyor. şehir içinde oldukça performanslı, seri olan cz3 colt, şehir dışında da rahatlıkla 180 km hıza ulaşıyor.
i.hizliresim.com/yV4n4L.jpg
i.hizliresim.com/nErGr0.jpg


--güvenlik--
mitsubishi colt pikaçu kasayla katıldığı euroncap testinden 2005 senesinde 4 yıldız aldı. katıldığı model 2 hava yastıklı modeliydi. cz3'te sürücü yolcu ve yan olmak üzere 4 hava yastığı ve abs fren sistemi mevcut. ayrıca ekstra çelikten imal edilmiş rise gövde yapısına sahip. 100-0'a fren mesafesi 36 metre ki bu b sınıfı colt için başarılı bir değer.
ikinci el bir mitsubishi colt cz3 almayı düşünen kimseler için ilaç niteliğinde olan karşılaştırma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri