petrol varil fiyatlarının bir anda artmasıyla başta amerika birleşik devletleri olmak üzere tüm dünya üzerinde dalgalanan ekonomik buhran. dünyadaki en büyük pazarın abd olduğunu kabul edersek, buradaki krizden diğer üreticilerin etkilenmemesini beklemek olmazdı.

konuya girecek olursak, daha önce patlayan mortgage ve enerji krizleri sonucunda her dönem kar eden otomotiv sektörü ilk defa eksi rakamlara düştü. yükselen varil fiyatlarıyla en çok satan suv ve pick up tarzı, yakıtı içen cinsten araçların satışı bir anda yere çakıldı. amerika'nın big three diye tabir ettiği, general motors, ford ve chrysler ne olduğunu anlayamadan iflasın eşiğine geldi. kanada ve amerika hükümetleri kurtarma paketleri ile bu şirketlere yardım ederken, dünyanın dört bir yanındaki diğer markalar da çift rakamlara ulaşan bir düşüş yaşadılar ve işten çıkarımlar başladı.

yükselen değer japonya, ilk başlarda bu düşüşü kabul etmese de kısa bir süre içinde çark ederek sadece ihtiyaç kadar üretim yapacaklarını duyurdu. keza avrupa'da da daha ekonomik araç seçenekleri listelere dahil edilirken, sık sık bir araya gelen ülke liderleri piyasanın alt üst olmasını engellemek için yardımlarda bulundu.

piyasanın aslında tek bir kazananı oldu diyebiliriz, güney kore. hâli hazırda ürettikleri ekonomik tip araçlar ve düşük fiyat politikaları sayesinde bir anda herkes bu markalara yöneldi. rakiplerinden inanılmaz derecede müşteri çalan güney kore markaları, rekor satışlarla dünyada ilk 5'e girmeyi başardı.
70li yıllarda yaşanan krizlerden sağ olarak kurtulan otomotiv sektörünün 2000lerde çarptığı duvar. downsizing akımı ile fazla zarar görmeden atlatabildiler.
Hyundai ve Kia'nın çocuğu koymuş oldukları krizdir.
Bicok markanin motorsporlari aktivitelerinden vazgecmesine neden olmustur. Toyota, Honda, BMW gibi modeller kriz nedeniyle F1'den cekilmislerdir...
bunlar da ilginizi çekebilir