ıslak pist koşullarına yapılan michael schumacher'in harika bir sürüşle kazandığı, 2006 sezonunun 16. yarışı.

fernando alonso pole pozisyonundan, şampiyonluk savaşındaki tek rakibi michael schumacher ise yarışa 6. sıradan başladı. yağmur nedeniyle griddeki tüm pilotlar yağmur lastikleriyle start aldı. beklenenin aksine yarış başında çok fazla heyecan yaşanmadı. ön sıralarda kimi raikkönen, jenson button'u geçerken schumacher ise rubens barrichello'yu geçti.

yarış sakin bir şekilde devam ederken 15.tura gelindiğinde şampiyonluk savaşı veren lider alonso, schumacher ile arasına yirmibeş saniye fark koydu. alonso, yarışın bir bölümünde lastiklerinden performans alamayarak üçüncü sıraya kadar gerilese de son pit stoplaran sonra takım arkadaşının da yol vermesiyle yarışı ikinci sırada bitirmiştir. diğer renault pilot olan giancarlo fisichella üçüncü olurken, kimi raikkönen ise mclaren aracının kırılganlığı sebebiyle yine yarış kalmıştır.

yarışın en heyecan verici kısmı schumacher'in renault pilotlarını geçmesi olmuştur. özellikle schumi'nin, fisichella'yı kerblerin üzerinden geçmesi hem de bunu ıslak zemine rağmen gerçekleştirmesi inanılmazdı.

aynı zamanda bu yarış schumacher'in son formula 1 galibiyetine sahne olmuştur. bunun yanında alonso, yarış sonunda kendi takımını, 'renault benim şampiyon olmamı istemiyor' diyerek suçlayıp nasıl bir karaktere sahip olduğunu da göstermiş oldu.
tümünü gör