michael schumacher'in mclaren araçlarına oranla yarım saniye yavaş ferrarisi ile mclaren pilotlarının canını okuyarak kazandığı yarıştır. aynı zamanda bu pistte son kez yarış yapılmış bu yılın ardından arjantin pisti yerine malezya sepang pisti takvime dahil olmuştur.

yarışa david coulthard pole poziyonunda başlarken, tek turda 0.4 saniye gibi koca bir fark yemiş olan schumi ikinci başlarken diğer mclaren pilotu mika hakkinen yarışa üçüncü sıradan başlarken, eddie irvine ise takım arkadaşı schumi'den yarım saniye fark yemiş şekilde dördüncü cebin sahibi olarak yarışa başladı.

startla birlikte kirli taraf dezavantajı nedeniyle ferrari pilotları birer sıra kaybettiler. schumi, hakkinen'e geçilirken irvine ise heinz harald frentzen'e geçilmiş oldu. schumi daha ikinci turda hakkinen'e büyük baskı uygulayıp harika çekişi sayesinde kendisini çabucak geçmesini bildi.

yarışa oldukça agresif ve hızlı bir şekilde başlayan schumi, hakkinen'i geçtikten sonra coulthard ile arada olan 3 saniye gibi büyük bir farkı iki tur içinde kapatmasını başardı. coulthard'ı yakaladıktan sonra hemen baskı kurup david'i hataya zorlayan schumi istediğini de aldı. bir viraj da frenajı kaçırıp dışarı doğru açılan david'in bu hatasından yararlanmak isteyen schumi hemen aracını iç tarafa sokması ve hemen akabinde david'in dışa açıldıktan sonra aracını yendien ve ani bir şekilde yarış çizgisine çevirdi. ama unuttuğu bir şey vardı, yarış çizgisinde en küçük bir hatayı bile affetmeyen kurt schumi vardı artık. böyle olunca da kaza kaçınılmaz oldu. david spin atıp 6. sıraya kadar düşerken schumi ise usta sürüşüyle bir kez daha kendisinden daha hızlı olan araçları avlayarak liderliği ele geçirmiş oldu.

ayrıca schumi'nin bir turda geçtiği hakkinen'i, schumi ile aynı aracı kullanan irvine nerdeyse 10 tur boyunca geçememiş bir de yarışın devamında hakkinen'den 1 dakikaya yakın bir fark yemiştir. bu da schumi'nin ne kadar üstün bir pilot olduğunu açıkça gözler önüne koymaktadır.

yarışın bitimine son bir kaç tur kala yağmurun yağması sonucunda schumi küçük bir hata yapıp pist dışına çıksa da çakıl havuzuna aracına gömmeden ustalıkla çıkmayı başarıp yarışa kaldığı yerden de devam etmiştir.

açık bir farkla lider gitmesine rağmen aracını sonuna kadar zorlamaya devam eden ve yarışın çeşitli bölümlerinde fazla oversteere maruz kalması ve spin atmaktan aracını son anda kurtarması ve bunlara rağmen zorlamaya devam etmesi schumi'nin bu spora olan aşkını ve aracın içindeki canavarlaşma halini göstermektedir.

podyum seramonisinde ise şampanya patlatılacağı sıra jean todt'un kupasını alıp kaçmaya çalışması ve bunu gören schuminin koşup yakalaması ve todtu şampanyaya boğması yarışın son akılda kalıcı ve özlemle anılan yerleriydi.
bunlar da ilginizi çekebilir