evet değerli arabalı sözlük sakinleri, bugün ilk testimle karşınızdayım. test edeceğim araba son model bir araba değil, ancak donanımıyla, kullanımıyla günümüzdeki pek çok modele kafa tutacak nitelikte. o bir efsane, dakar'da 11 şampiyonluğu bulunan bir canavar. o bir dağ aslanı. evet bugün mitsubishi pajero'yu inceleyeceğim. 1994 model, 265 bin kilometrede gümrük girişli. 5 ileri 1 geri düz ve super select şanzımana sahip.
i.hizliresim.com/znQpRg.jpg
i.hizliresim.com/NkY2Vk.jpg


--İç Mekan--
İç mekana geçtiğimiz zaman, yılların eskitemediği malzemeler kullanıldığını görmekteyim. koltuklarda, kapı kaplamalarında en ufak dezenformasyon yok. sadece deri direksiyonda zamanla oluşmuş aşınmalar mevcut. ancak 265 bin kilometredeki ve 94 model bir arazi taşıtında bunları görmemiz çok normal. ön iki koltuk magirus koltuğu gibi havalı sisteme sahip. yaylanıyorlar ve aşırı rahatlar. direksiyonumuz elektrik destekli hidrolik direksiyon ve sürücü hava yastığı mevcut. klima, ön koltuklar için koltuk ısıtma, power sunroof, 4 cam otomatik ve arka koltuktakiler için ekstra klima mevcut. ayrıca arabanın iç mekan ısısını gösteren bir derece, elektronik pusula, altermetre ve eğim ölçer mevcut. zaten bir arazi arabasında bunların olması gerekirdi. ancak pajero lüks sınıfta temsil edilen bir araba olduğu için lüks donanımlara da sahip. iç mekanda hiç bir trim sesi yok, bu ilginç. ayrıca kapı, kapının iç malzemeleri ve ön konsol yumuşak kaliteli bir plastikle kaplı. torpido gözlerinin olduğu alt kısımda sadece sert plastik kullanılmış ama kalitesiz değil. sürücü ve yolcu için kol dayama da mevcut.

---motor---
motor konusunda mitsubishi'nin uzmanlığını bilmeyenimiz yoktur. aynı durum pajero için de geçerli. boş ağırlığı 2 ton olan aracımızın kalbinde 2835 cc turbo dizel intercooler'a sahip bir motor yatıyor. bu motor pajero'ya 125 beygir güç, 2000 devirde 292 nm tork sağlıyor. 1994 yılında çıkmış bir araca göre bu motor gerçekten başarılı. 0-100 değeriyse 17 saniye civarlarında. maksimum hızı 150 kilometre ancak ben şahsen 180'i görmüş bulunuyorum. yakıt tüketimi ise şehir içi 15 litre şehir dışı 9 litre olarak açıklanmış. çift aküye sahip motorumuzda intercooler göze çarpıyor.
i.hizliresim.com/VE2Bqj.jpg

--arazi yetenekleri--
evet arazi denilince akla ilk gelen modellerden birisidir pajero. 11 kere dakar şampiyonu olmuş zaten. pajero'da bizi super select şanzıman sistemi karşılamakta. sınıfında tek olan orta diferansiyel kilidine sahip aracımız, bfgoodrich lastikleriyle neredeyse hiç bir yerde kalmayacak güçte. super select 4hlc, 4llc, 4h ve 2h gibi modlara sahip bir şanzıman. yol durumuna göre ayarlanıyor. ayrıca arabada bir de süspansiyon modu var ki 94 yılından yine beklenmeyecek bir teknoloji. arabanın amortisörü isteğe göre sert yumuşak ve orta olarak 3 modda ayarlanabiliyor.
i.hizliresim.com/VE2Bky.jpg
i.hizliresim.com/PQvG86.jpg

--son söz--
pajero, zaten kendisini kanıtlamış bir araç. neden kanıtladığı da bu gibi eski modellerinden belli olmakta. 94 pajero, bu haliyle bile günümüzdeki pek çok 4x4 araca taş çıkartır. motor olarak, mekanik olarak gerçekten çok sağlam.

yakında yeni incelemelerle karşınızda olacağım. şimdilik hoşçakalın.
çok ilgimi çeken bir otomobilin incelemesi. hem uygun fiyat hem de çok yetenekli olması bu incelemeyi daha da önemli kılmış.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri