Peki Mustang adı nereden geliyor hiç merak ettiniz mi?

Aşağıda konuyla ilgili detayları görebilirsiniz:
Yeni üretilecek otomobile seçilecek isim tabii çok çok önemliydi. Mustang adının nereden bulunduğuyla ilgili iki farklı senaryo var ve hangisinin geçerli olduğu tam olarak net değil.
Bunlardan ilki gövde tasarımcı Jon Najjar’ın, İkinci Dünya Savaşı uçaklarına meraklı olması ve prototiplerinden birini tasarlarken P-51 Mustang uçağından yararlanması üzerine kurulu. Najjar P-51’in tasarımından ilham almanın dışında Mustang adını da otomobile vermeyi teklif etmiş ve bu teklifi kabul edilmişti.

Diğer senaryoysa Ford Division Pazar araştırma Müdürü Robert J. Eggert üzerine kurulu. Model için isim aranırken Henry Ford II T-bird II adından ısrar ediyordu ve tasarımcılar Cougar ya da Torino gibi isimler üzerinde duruyorlardı.

Ancak Ford Division Pazar araştırma Müdürü Robert J. Eggert’ın teklifi olan ‘Mustang’ ismi çok beğenilmiş, seri üretim modelinde bu ikonik ismin kullanılmasına karar verilmişti.

Eggert, bu ismi eşinin kendisine, doğum gününde hediye ettiği kitabın (The Mustangs) isminden esinlenerek bulmuştu. Ford, isim alternatiflerini otomobilin potansiyel müşterilerinde oylama yapmış ve Mustang açık ara kazanarak en çok sevilen isim olmuştu. Oylama sonucunda Mustang ismi için “Özel bir otomobil için uygun bir isim” tanımlaması yapılmıştı.

Dünyanın en ikonik otomobil markalarından biri olan Mustang isminin doğuşu bu şekilde gerçekleşmişti.
tümünü gör