Bugünün Mustang konusu ikinci jenerasyonun tarihçesi. Ayrıca bir iki güzel bilgi de paylaşacağım sizlerle.

İkinci jenerasyon (1974- 1978)
İlk jenerasyon Mustang’ler model yılları geliştikçe hep büyüdü ama artık küçülme zamanı gelmişti. Pony Car ve Muscle Car sınıfları 70’li yılların başlarında giderek daraldı ve satışlar düşmeye başladı. Krizle birlikte tüketicilerin beklentileri değişmiş, küçük, kompakt, ekonomik otomobiller popüler hale gelmişti.

Ford, kendi ürettiği kompakt modeli Maverick ile bu ihtiyaçları karşılamış, hayli iyi satışla elde etmişti. Ama Mustang gibi bir efsane de hayatına devam etmeliydi. Ford Motor Company başkanı olan Lee Iacocca 1974 yılı için daha küçük bir Mustang üretilmesi gerektiğini öngörmüş, gerekli çalışmaları başlatmıştı. Pinto platformu üzerine geliştirilip, motor olarak güçlü sayılacak Falcon üniteleriyle donatılan yeni Mustang, yine akıllıca bir tasarım stratejisiyle pazarlanmaya başlanmıştı. GM, Firebird ve Camaro gibi modellerinde tasarım değişikliği yapmazken, Ford petrol krizini yeni bir dönem olarak algılamış, yeni dönemde tamamen yeni bir Mustang tasarımıyla, dönem şartlarına ayak uydurduğu mesajını halka ileterek başarılı satışlar yakalamıştı.

Mustang II’nin boyutları küçüldüğü için artık rakipler Oldsmobile Starfire, Chevrolet Monza gibi Amerikan modellerinin yanında Toyota Celica ve Datsun 240Z gibi Japon modelleri de kapsıyordu.

Artan rakiplerine rağmen güçlü özellikleriyle Mustang II ilk yıl içerisinde, orijinal modelin 418.812 adetlik üretim rekoruna yaklaşarak 385.993 adet üretildi, satışsa 296.041’e ulaşmıştı. Beş yıl içindeyse Ford, 1 milyon adetlik satışla ne kadar doğru bir karar verdiğini kanıtladı. Iacocca’nın şu sözleri duruma göre nasıl ayak uydurulduğunu gösteriyor: “Mustang II doğru zamanda piyasaya çıkan doğru otomobildi. 1 milyonluk satış adeti tesadüf değildi.”

Mustang II ilk olarak 171 cid V6 (106 bg) ve 140 cid, 4 silindirli SOHC motorla (89 bg) satılmaya başlanmıştı. 74’te V8 motor seçeneği sunulmazken 75’ten itibaren yeniden sunulmaya başlandı. 1978’de King Cobra modeliyle birlikte Cobra adı Mustang’e geri dönmüştü.

Başarılı satışlar tamamen yeni bir Mustang’in geliştirilmesi için yeterli temeli oluşturmuştu ve 1979’da üçüncü jenerasyon satışa sunuldu.

Devam edecek...
tümünü gör