bakanlar kurulu kararı ile, boğaziçi köprüsü'nün yeni ismidir. yollardaki trafik durumunu belirten panolarda da isim bu şekilde değiştirilmiştir. darbe girişimi sırasında köprü üstünde çok vatandaşın ölmesi sonucu böyle bir karar alınmıştır.
--- alıntı ---
Başbakan Yıldırım: "İstanbul ve Ankara'da birer şehitler anıtı kurulması bugünkü Bakanlar Kurulunda kararlaştırdığımız diğer bir konudur. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü'nün adının '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirilmesine de karar verilmiştir."
--- alıntı ---

haber linki
istanbul'daki yol tabelalarında yerini almaya başlayan isimdir. tabela görseli
Sen git 40 yıllık köprünün adını değiştir. İngilizcesi kolaydı Bosphorus Bridge deyip geçiyorduk. Şimdi ne diyecez? Bridge of 15th of July Casualties mi diyeceğiz? He kaç kere kullandım dersen bunu birkaz kez işte de insan takılıyor böyle şeylere. Gerek var mıydı?
Şehitlerin adını alan her yer güzeldir tabii ama çok yorulduk be.
trafik durumunu renkli olarak belirten dijital tabelalara da "şehitler köprüsü" adıyla yazılan köprü.
birkaç arkadaş toplanıp "hadi değiştirek la güzel olur" demişler ve değiştirmişler hayvan gibi köprünün adını, müthiş bir ülkeyiz.
ankara'daki 90 yıllık kızılay meydanı'nın adının 15 temmuz kızılay demokrasi meydanı olarak değiştirilmesi izleyecektir. melih gökçek duru mu, yapıştırmış cevabı.
burası halk arasında hep 1. köprü ve boğaziçi köprüsü olarak kalacaktır.
yaklaşık 5-10 sene boyunca daha boğaziçi köprüsü olarak anıldıktan sonra, yeni neslin yeni adıyla kullanacağı ve bu köprünün adı önceden boğaziçi köprüsüymüş diyeceği köprü.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri