Off-Topic olmasına rağmen açılması gerektiğini düşündüğüm başlık. Ata'mızı kaybettiğimiz gün..

Türk Milleti!

Kurtuluş Savaşı'na başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun!

Şu anda, büyük Türk milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.

Yurttaşlarım!

Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bundaki muvaffakiyeti, Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz; çünkü, daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz.

Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi, en geniş, refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle daha çok çalışacağız, daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur.

Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir; Türk milleti çalışkandır; Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü Türk milletinin, yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir. Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihî bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtrî zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini ve millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek millî ülkümüzdür. Türk milletine çok yakışan bu ülkü, onu, bütün beşeriyette, hakikî huzurun temini yolunda, kendine düşen medenî vazifeyi yapmakta muvaffak kılacaktır.

Büyük Türk milleti!

On beş yıldan beri, giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiç birinde milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, millî ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu, bütün medenî âlem az zamanda bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, atinin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır.

Türk milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!Ankara, 29 Ekim 1933
Fikirler ölmez !
Atatürk ve silah arkadaslarina , o zamanki bagimsizlik savasini destekleyen her insanimiza sonsuz tesekkurler bize bugunku ozgurluklerimizi biraktiklari icin , kendilerini dusunmeyip cepheye kostuklari icin .
':(' .
Unutturamazlar
İzindeyiz
Açılmış olduğunu yeni gördüğüm başlık ve çok alakasız tarihte bile olsa duygulanmama sebep olan olay. Yahu ne güzel bir sözlük burası. Sanıyor musunuz bir tek 10 kasım'da hasretini anıyoruz. Her gün, her saat, her geçen dakika 10 kasım bizim için.

Gurur duydum sözlükle.
10 kasım bizim için hergündür aslında. O'nun yası ve bıraktıklarını koruma görevi bizim için günlere değil tüm yaşamımıza mal olmalıdır. Rahmetle anıyorum tekrar..
Sözlüğümüzle birkez daha gurur duyduğum başlıktır.
"Atam İzindeyiz"...
Önüme geldiği için bende düşüncelerimi belirtmek isterim.

Mustafa Kemal hiçbir kalıba hiçbir fikre hapsedilemez.O çağları aşan bir fikir adamıydı.Ne zaman bir sözünü duysak sanki bugünü hatta yarınları anlatıyor.Bence ondan daha vatansever ve müslüman bir Türk daha olamaz, olsa dahi ancak ondan feyz alabilir.Çünkü hayatının her anında değer üretmiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK ün 1936 yılında Eskişehir Tayyare Alayı Ziyaretinde alayın onur defterine yazdıkları;

"Geleceğin en etkili silahı da, aracı da, hiç kuşkunuz olmasın uçaklardır. Bir gün insanoğlu uçaksız da göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize mesajlar yollayacak. Bu mucizenin tahakkuku için iki bin yılını beklemeye hacet kalmayacak. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor…”
Koç Holding'in tüm bünyelerinden ortak olarak "Bazı borçlar vardır, ödeyemezsin" başlığını paylaştığı o yegane gün. Üzüntülüyüz ama gururluyuz en azından.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri