Renault'un ürettiği, Mercedes ve Nissan ile ortak kullandıkları, dizel yakıt kullanan motor. 1.5 dci'ya göre daha sessiz olması ve daha az titreşimli olması ile oldukça beğenilen bir motordur.

Tek turbo olanı; 130 beygir ve 320 Nm tork üreten bu motor aynı zamanda chip tuning işlemlerine de güzel karşılıklar verebiliyor. Stage 1 olarak yapılacak olan chip tuning ile 155 beygir ve 370 Nm tork üretiyor. Stage 2 araç yazılımı ile ise yaklaşık 180 beygir ve 430 Nm tork almak mümkün.

Çift turbolu versiyonu ise 160 beygir üretmektedir.

Renault'un güzel motorlarından bir tanesi diyebilirim.
nispeten sessiz oluşunu sevdiğim motor.
benim için motorun en önemli özelliği sessiz olmasıdır.
tamam öksürsün, gürül gürül ses çıkarsın, gücünü hissetsin ama bir süre sonra insanı aptal ediyor. o yüzden bu motoru pek bir severim.
düşük devirde iyi bir performans ve yakıt tüketimi sunan motor. sanırım düşük devirlerde kullanıldığından fazla gürültü şikayeti yok. 1500 devir civarı gayet boğulmadan temiz bir sürüş keyfi sağlıyor. üzerinde ufak oynamalar ile ortaya bir canavar da çıkartılabiliyormuş. yani potansiyelli. bir motor daha ne kadar iyi olabilir ki? mercedes'in tercih sebebi bu olsa gerek.
Renault'un 1.9 dci motorunun üzerine geliştirilmiş dizel motoru. Önceki 1.9 dci'nin stroğunu kısaltarak temeli oluşturulan bu motor F1'e yeniden getirilen turbo furyasının kazandırdığı deneyimleri verimlilik odaklı olarak günlük hayata aktarıyor. Şurada vereceğim linkte bir vatandaş meraklı olanlar için gayet güzel anlatmış (şimdi kopyala yapıştırla emeğini hiç etmek hoş olmaz), okumanızı tavsiye ederim.
Qashqaide koltuğa yapıştırıyor bu motor
320 nm sağolsun
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri