volkswagen group sever adamların, bilgi sahibi olmadıklarından dolayı konuştukları karşılaştırma. işin aslı ikisi de aynı motorlar, sadece isimlendirmeleri farklı.

eskiden bir efsane vardı; audi daha iyi motor parçalarını kullanıyor, bir alt kaliteyi ise volkswagen kullanıyor değil. bu tamamen bir efsane.

işin aslı ikisinin de motorları aynı fabrikadan çıkıyor, volksagen tsi adını kullanırken, audi tfsi adını kullanıyor.
iki motorunda aynı fabrikadan çıktığını bilmeyen adamın sorusu.
aralarındaki tek fark üst plastik kapak ve arka bagajda ki amblem.
Fabrika çıkışı aralarında 5 ps fark olan aynı motorun iki farklı adının karşılaştırılması.

Kaynaklar:
Audi A1 1.4 TFSI 185PS
Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI 180PS
Pazarlama hilesi.
Tsi motorlar hem turbo beslemeye hem de kompresöre sahipken, Tfsi sadece turbo beslemeye sahiptir.
1.4 125 hp motor aslında tfsi olmasına rağmen Vw, tsi demektedir. Aynı şekilde Audi de 1.4 150 hp tsi motora tfsi demektedir.
Aslında o iş tam olarak öyle değil, TSi (Twin supercharged injection) yani, hem turbo hem kompresor beslemesi olduğu için twin (ikiz) besleme denmiştir. Audi'de ise sadece TFSi yani Turbo Fuel Stratified Injection (Turbo beslemeli direkt benzin enjeksiyonlu). Yani audi nin motorlarında kompresör yoktur. Volkswagen'in ise, ilk TSi ilerinde kompresör vardır. Sonrasında, kompresörü kaldırmıştır. Çünkü, kompresör direk olarak motora bağlı olduğu için, araç rolantideyken motora yük olup yakıt sarfiyatını arttırıyordu. Audi ise en başından beri sadece turbo motor kullanıyordu. Şimdiki VW motorlarında ise ACT teknolojisi vardır. Özetle TSi (turbo+kompresör), TFSi (Sadece turbo)
Audiye para dökmüş premium dayılarımız kendilerini kazıklanmış hissetmesin diye yapılan bi trick!
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri