Volkswagen Group'un 1.4 tsi cav motorunun yerine 2013 yılında üretmeye başladığı motordur. Cav'a göre oldukça fazla avantajı vardır, sorunları giderilmiştir.

Örnek olması stock arabaları denemiştik, aynı donanımlı 2 Volkswagen Polo Gti'dan Cth kodlu olan rolling yapınca 3-4 boy önde oluyordu. İkisinin de 180 beygir olarak satıldığını düşünürsek ortada nasıl bir düzenbazlık var siz düşünün.
Yağ eksiltme sorunu bulunmayan, daha doğrusu yok denecek kadar az olan motordur. 7000 kilometrede yaklaşık 1 litre yağ eksilten Cav motordan sonra, 200 ml yağ eksilten bir motora geçince mutluluktan ayaklarınız yerden kesilir.
Yağ eksiltme sorununu ortadan kaldırarak 2013 model ve üstü CTH kodlu polo gti'ları ikinci elde sırf cth kodlu diye kafadan 10 bin tl fazladan piyasa yapmaya başlamasına olanak tanımıştır.
triger kayışı zincir olan motor.
Göründüğünden güçlü olan motor. Polo GTi'lardaki farkı bir söylentiye göre 180 değil 192 bg üretmesinden (biliyorum yeni GTi'lar 1.8 ile 192 üretiyor bahsettiği bu değil ama) kaynaklanıyormuş. Ne kadar doğru bilmem ama ciddi fark vardı denediğimizde.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri