volkswagen group'un kullandığı, turbosu sayesinde torklu olan ve yakıt tüketimi konusunda da çok başarılı olan motor.

3 silindirli bu motorun bir çok versiyonu bulunmakta, en iddialısı 115 beygir üreten versiyonu. kendisi volkswagen golf'te de kullanılmakta.
seat ibiza'da deneyen bir tanıdığımın anlata anlata bitiremediği motor. özellikle de yakıt performansı konusunda çılgın atmasıyla ilgili methiyeler düzülüyor. 1.0 diye küçümsenmesine rağmen boyundan büyük de bir performans başarısı varmış.
Düşük hacimli yüksek güçlü motorlar arasından iyi bir örnek olan motor. Bu motora sahip bir ibizayı kuzenime aldırdım, gönül isterdiki fr alsın ama ailesi 5 kapı olmasında ısrar etti o yüzden style plus aldık. Klasik biçimde basmazsan çok az yakıyor basarsanda tatmin edici şekilde hızlanıyor. Araç alma süresinde clio falanda baktık ama bu motora sahip sıfır ibiza parasına anca ikinci el atmosferik 1.2 falan alınabiliyordu. Bence bu motorun asıl patlaması polo ve golfe geldiğinde olacak, bildiğim kadarıyla yurtdışında golf şu anda satılıyor ama ülkemizde yok.
1 litrelik pet şişe kadar hacimi olan motor.
Şimdi cahillik yapıp çekmez,gitmez vs diyenlere her aklı başında insan gibi bende katılmıyorum ama bu kadar küçük bir motora bu kadar yüklenilmesi,ilerleyen zamanlarda sorunlar zincirini getireceği kesin.Kesin diyorum benzer sorunları yıllanan yarış motorlarında yaşıyoruz.Avrupa şartlarında arabanın zaten kıymeti yok,artık araba çok mu saçmaladı ,ver press'e gitsin ama bu ülkede hâlâ 80-90 model arabalar aktif bir şekilde kullanılıyor.
trafikte birçok aracı üzen motordur. en azından ibiza'yı buna dahil edebiliriz. focus, Corolla ve megane'ları fazlasıyla üzmüşlüğü vardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri