Bugün yürürlüğe giren ÖTV indirimidir. Zora giren otomotiv sektörüne kan getirmesi için düzenlenmiştir, yıl sonuna kadar geçerli olacaktır.

ÖTV indiriminin tam açılımı şu şekildedir: 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve ÖTV matrahı 70 bin TL altındaki otomobillere uygulanan %45 oranındaki ÖTV %30’a ve yine 1600 cc altındaki motor hacmine sahip, ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL aralığında olan otomobillere uygulanan %50 oranındaki ÖTV’nin %35’e iniyor, yani %15’lik bir indirim söz konusu. Bunun yanında ticari araçlardaki %18’lik KDV oranı %1’e iniyor.

Yeni uygulamaya göre 100.000 TL baz fiyatı olan bir otomobil eski uygulamaya göre 177.000 TL’lik bir anahtar teslim fiyatına sahipken, indirim sonrasında 159.300 TL’ye alınabiliyor. Bu da 17.700 TL’lik bir indirim uygulandığını gösteriyor.

İndirim yıl sonuna kadar geçerli olacak.
Baktılar ki otomotiv sektörü rezilleri oynuyor, birilerinin geri adım atarak bir şeyler yaptık işte demeye çalışması olan olaydır. Canım, bunu o ÖTV'leri çıkarmadan düşünecektiniz, bundan sonra ne yapsanız adam olmaz.

Ayrıca geçen ay otomobil satın alan adam niye enayi yerine koyuluyor ki? Adam boş yere mi fazla para verdi yani? O insanların mağduriyetini kim giderecek? Bir anda vergi indirerek işi çözemezsiniz. Bazı adımları atmadan önce sektörün bilenlerine sorun, dinleyin. Bütün ülke üzerindeki bu güvensizlik durumunu nasıl çözeceksiniz merak ediyorum?
İşin siyasi ve ekonomik kısmına girmediğim indirim. Kimse aptal değil zaten biliyor durumu tekrar tekrar yazmaya gerek yok.

Otomobil almanın tam zamanıdır. Malum bu tarz indirimlerin ardından yüklü zamlar geldiğinide herkes biliyor.

Otomobil almanın zamanı ama bilin ne eksik? Para.
Ekim ayında yüzde 70 civarı bir daralma vardı, bu ötv düzenlemesi en ufak bir fark yaratsın adımı değiştiririm. orman yangınına bir bardak su dökmekten farksızdır.
50 bin lira bile etmeyecek at arabalarının,
150 bin liraya çıkan fiyatlarını, 125 bin liraya
indirecek ötv indirimidir.
Son güne kala 3 ay daha uzayan indirimdir. Daha da yeterli talep olmazsa daha da düşmesini bekliyorum.
Hazine Ve Maliye Bakanı tarafından resmen, 2019un ilk 3 ayında da uzatılacağı açıklanan, otomotiv sektörünü de kapsayan indirimdir. Euro kurunun 2019un ilk yarısında 6 liranın altına düşmesinin beklendiği bu günlerde, otomotiv sektöründe fiyatları bir süre daha sabit tutacaktır
3 ay süreyle uzatılan indirimdir. Seçimlere kadar uzatılması gündemdeydi, beklendiği gibi oldu. Sonrasında ne olacağı ise şimdilik belirsiz. Bakalım, göreceğiz...
bunlar da ilginizi çekebilir