90 beygir ve 130 Nm tork üreten renault motorudur.
şu an için kendisi ile birlikte diğer markası olan dacia'da kullanılmakta.
bol titreşimli çalışır, bu konuda biraz can sıkar.
Tam bir şehir içi motorudur.
Alt devirler ne kadar canlıysa üst devirleri o kadar cansızdır. Bu özellik zaten tipik renault motoru tipi.
Yakıt tüketimi olarak 7 litreler en üst seviyesi diyebilirim, uzun yolda titreşimli bir motor olduğu için yorabiliyor kullanıcıyı.
karakterini ve titreşimini sevemediğim motor'dur.
yakıt tüketimi konusunda evet başarılıdır ama devir dönmek istemeyişi ve titreşimi insanı bir yerden sonra bayar. bu yüzden 1.2 tce almak gereklidir.
Yokuşlu yollarda kullanmak istemediğim arabadır.
üretim hacmi sebebiyle ekonomik görünse de pek de ekonomik olamayan - en azından bol rampaları istanbul yollarında bir de trafik etkisi ile- motordur.
Kullanmayı çok istediğim, kağıt üzerinde herşeyi 10 numara görünen turbo benzinli motor. Şu an kullandığım 1,0 motordan oldukca memnunum , fakat turbolu 0,9 cc motor nasıl bir cihazdın merakda ederim.
Motorun en büyük özelliği 2000 devirde 36 beygir güc üretecek kadar tork üretebiliyor olması. 3500 devirde ise yani benim arabamın maksimum tork devrinde ise bu motor 63 beygir üretiyor. Motorun devir bandının tam ortasında 63 beygir, benim arabam aynı pozisyonda 44 beygir üretebiliyor. %35 e varan daha güclü bir motor söz konusu. Bu durum saate 110 km hızla uzun yolda yapılan sürüşlerde dizele yakın yakıt ekonomisi yapmasını sağlar diye düşünüyorum. Zaten Spritmonitör verisinde 6,5 litrelik ortamala tüketim değeri bunu gösteriyor. Hypermiling yaparak bu değer 5 litrelere çekilebilir. fabrika 4,4 litreden bahsediyor. Clio sporttourer modelini inceliyorum. Belki gelecekteki arabam olabilir.
aşırı nazlı bir motor dur
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri