Nedendir, nedir bir türlü anlayamadığım olaydır.
Ekonomi belli eyvallah.
Devir her daim ekonomi devri ona da tamam.
E peki kardeşim bu kadar ekonomini düşünüyorsan
bu kadar paran kıymetliyse 123123123 ay vadeli kredi
çekip bir araba parası daha verip,
sıfır kilometre arabaya neden tüp taktırıp
arabanın hakkına rahmet okutuyorsun?
Onca ar-ge, onca mühendislik, yakıt tüketimi hesaplamaları
aerodinamik hesaplamalar "Memet abi tüp taktıracak
motoru ona göre şey yapalım" diye mi bunca zahmete girip
teknoloji üretiyorlar. Madem az yaksın istiyorsun alırsın
8-10 yaşında araba onun helvasını yersin...Ki zaten
3.0 motor Bmw alıp, tüp taktıran arkadaşlara
selamımı gönderiyorum orası ayrı.

Hani derler ya "Hem devrim uzun olsun, hem torkum düşmesin" işte o hesap bizimkisi.
sahibine denecek laflar kifayetsiz kalır, arabaya yazık..
10 yaşında anası bellenmiş bir araba alıp uğraşmaktansa ben alayım 10 sene anasını belleyim satayım masraf etmeyim kafasıdır.

Ha derseniz lüks arabaya tüp takılırmı? Tartışılır.

Edit:anası bellerim derken alır tepe tepe binerim anlamında demiştim. Öyle olduğuda çok açık. Lastik gibi işte nereye çeksen oraya gider.
Yilbasindan sonra benim de dusundugum hareket. Hatta bunu findik motorlu(1.2) araca yapmayi dusunuyorum. Elimdeki az yakan jr. traktoru elimden cikarmayi bekliyorum.

-Parasini benim odedigim, deposunu benim doldurdugum arabaya kim karisabilir?
-Ben dizelle ugrasmak istemiyorum. Aman kotu mazot aldim, egr tikanir mi? Enjektorlerim bozulur mu? Turbom ne zaman hirlamaya baslayacak? Mazot pompam ne alemde? Bu sorular beni geriyor arkadas.
-LPG'den niye bu kadar haz etmiyorsunuz anlamiyorum. Kapimizda 30000km'de lpg montaji yapilmis ve 200000km'yi devirmis aracimiz var. Daha anahtar degmedi motoruna. Iyi montaj, iyi ayar onemli olan. Ariza lambasi yanik kullanmamak lazim. Zaten motoru kucaga alanlarin cogu uzun sure ariza lambasi yanik gezenler.
- Ayni mesafeyi kafam rahat, az yakit tuketip ve sessiz sedasiz gitmek istiyorum. Benzin fiyatlari ortada?
- Belki kafamda planladigim kredi limitim veya maksimum cikacagim para; o modelin benzinli en dolu versiyonuna yetebiliyor. Benzinli ile dizeli arasinda 14000 lira fiyat farki var kafamdaki aracin. Deger mi o farki vermeye? Bence degmez.
-14000 lira ekstra maliyet icin en az 1 sene daha fazla kredi odemem gerekiyordur. Uzun vadeli borca girmek istemiyor olabilirim.

Ben artirabilirim sebeplerimi. Karsimda durabilecek tek arguman arabanin anasini bellemekse eger? Kisa cevabim mal la bu. Seni, aileni,malini biryerden baska bir yere goturecek arac. O kadar da kiymet vermeye gerek yok. Zaten cogumuz da klasik olabilecek, ileride degere binecek araclara binmiyoruz. Cokta seetmemek lazim.
Yemeğin daha tadına bakmadan tuz atanların 0 km araba almasına benzer
Bence anlamsız değildir. Günümüzdeki LPG teknolojisini piyasaya giriş günleri gibi düşünmemek lazım. Birçok premium üreticinin daha çevreci yakıt oluşu ve ekonomik oluşu sebebiyle fabrika onaylı araçları vardır. İyi bir tüp sistemi ile, LPG'nin yanıcılığı daha fazla olduğundan performans artışı bile görülebilir. Ha derseniz ben o kadar para bayıldım, ucuz bir firma ile çalışayım, geçmiş olsun. Zırt pırt ayar gerektiren, motora oldukça zarar vermiş bir araç ile karşı karşıya kalırsınız.
anlamak kolay, anlamamak zor.
hem iyisine binmek hem de cebine uygun yaksın istiyor.
işin şu tarafından bakmakta fayda var. o kadar para verip tüp mü taktırılır diyoruz ama o kadar para verip arabasına istediğini yapamayacaksa gitsin yaksın zaten.

tüpmüş, elektrikmiş, hidrojenmiş, gaz yağıymış farketmez. yeter ki yaşadığımız çevrenin bize çocuklarımızın emaneti olduğunu hatırlayarak doğaya asgari zarar vererek kazasız belasız binelim.
Türkiye'de 0 km araç fiyatları ve buna paralel olarak yükselen 2.el fiyatları göz önüne alınırsa gayet doğal bir hadisedir.25 Kasım 2016 tarihinde yayımlanan kararname ile ''araç orta veya orta-üst segment olsun -küçük hacimli turbo olsun bu sayede en düşük baremden vergi ödeyeyim'' devri kapandığı için mevcut haliyle vergi artışından etkilenmeyen orta boyutta atmosferik motorlu araçlar(1.4 gdi ve ya 1.6 vti gibi...) fiyat avantajından ötürü cazibe kazandı.Zira c segmenti turbo baz model araçlar dahi 80.000 tl ye yakın fiyatlara satılırken 1.6 atmosferik c segmenti hemde daha donanımlı aracı artık aşağı yukarı 10.000 tl daha ucuza temin edebiliyorsunuz.Bu durumda günlük kapalı otoparklara araç parketmiyorsanız , çok fazla engebenin bulunduğu bir yerede yaşamıyorsanız atmosferik dolu bir aracı daha ucuza alıp, tüp taktırıp bir yandan da yakıt ekonomisi sağlayarak aracınıza gönül rahatlığı ile binebilirsiniz.Yalnız hatırlatmakta fayda var , lpg nin araca zararını asgariye indirebilmek için ; araca en uygun lpg kitini seçmek , magnezyum subapları daha dayanıklı subaplar ile değiştirmek ve mutlaka platin buji kullanmak gibi hususlara dikkat etmeli şayet gerekli teknik bilgiye sahip değiseniz teknik yardım almalısınız
Pek de mantıksız olmayan durumdur yine de civic, i10 gibi lpg'li satılan modelleri almak daha iyi olabilir sonradan takmak yerine.
Daha kötüsü ise fabrika çıkışlı tüplü arabalardır.
bunlar da ilginizi çekebilir