Evet var böyle birşey.
Piyasada şöyle bir standart var aslında. İster Bugatti alın isterse Fiat "Abi alınır mı sıfır araba, kontağı çevirdin mi en az 5 bin lira içerdesin" denir. Ki bende böyle diyenlerdenim. Hırpalanmadan kullanılan 5000 veya maksimum 10000 km araçları tercih ederim. Neden mi? Birincisi sıfır alıp standart 5000 lira içeriye girmem, ikincisi olurda arabayı aldıktan bir gün sonra arabada bir hasar olunca evlat acısı gibi içime oturmaz ve üçüncüsüde en azından bu kilometre aralığında kullanılan aracın bir nevi test drive'ı yapılmış olur. Evet olur.
kontağı çevirince 5 bin lira içeri giriyorsun da aracının örnekleri eğer birazcık kötü durumdaysa da sahibi benimki temiz diye kafadan sana 5 bini içeri sokuyor onu nası yapacağız.....
0 araba diye cevap verdiğim karşılaştırma.

Böyle düşünmemin sebebi kimse kalkıpta normal koşullar altında orta hiçbir sorun yokken 5.000 km'deki aracını satmaz. Ya arabadan memnun değildir ya da arabaya birşey olmuştur kmde düşük hazır kurtulalım şundan demiştir. Birde klasik acil paraya sıkışma durumu vardır, buda böyle eş dost ise arabada bildiğiniz gözünüzün önünde bir araç ise bunu fırsata çevirebilirsiniz ama buda anca eşle dostla olur.
Genelde bu tip düşük kilometreli satiliklar kredilerin patlamasiyla alakalidir diye dusunmekteyim. Halkimiz arabayi gösteriş araci olarak gordugunden boyundan büyük borclara girmekte ve malesef kimisi altindan kalkamayinca satmaktadir.
Genellikle 5000 km de olanlar 0 km den pahalıdır. Sebebi de şu cümleciktir. "Yeaaa abijim 3 ay sıra mı beklicen hazır mal bu işte temiz diyorum rodajı falanda bitmiş" durum böyle olunca 0 km ye + 1 diyorum
Sıfırıyla 7k km de olan arasında ciddi fiyat farkı varsa, araç temiz ve sorunsuzsa ikinci seçenek çok daha mantıklı. Öyle de yaptık, oldukça memnunuz.
bunlar da ilginizi çekebilir